Eski kaolin fabrikası, tabloları da tamamlayacak orijinal porselenlerle hayat buldu

RumBar

Global Mod
Global Mod
“Evimde küçük bir sergi salonum vardı ama pek rahat değildi. Hatta müşterilerin beni üretimde görmeye gelme aşamasına geldi. Ve böyle bir ortamda müzakereler karmaşık oluyor” diye açıklıyor sanatçı, eserlerinin sergisini neden Otovice’ye taşıdığını.

Açılış Başbakan Lípa tarafından tamamlandı

Artık tüm üretimini tek çatı altında topluyor. Ve bu sadece kullanışlı porselen değil, aynı zamanda porselen takılar. “İnsanlar bunların üçte ikisini benim e-mağazamda bile bulamıyor, sadece burada. Her şey orijinal, en fazla küçük bir koleksiyon” diyor sanatçı.

Ayrıca yeni Lípa motifinin galası için yeni sergi salonunun tören açılışını da seçti. “Beş yıldır çekmecede tutuyordum ama bu yıl fark ettim. Ihlamur ağacını bir ağaç gibi severim” diye ekliyor.

Motif aynı zamanda atölyesindeki diğer yeniliklerde, porselen Noel süslerinde de görülüyor. Şu ana kadar sadece elle top yapıyor ancak stokta başka şekiller de mevcut.

Salon kültüre hizmet edebilir

“Muhtemelen porselene takıntılıyım. Beyaz hastalığım var,” diye açıklıyor Lenka Sárová Malíská bir gülümsemeyle neden eski kaolin fabrikasını seçtiğini. Binada 19. ve 20. yüzyılın başlarından kalma orijinal makineler bulunmaktadır. “Hareket etmek için büyükler ama aynı zamanda estetik değerleri de var. İç mekanı süsleyecekler ve Karlovy Vary’deki kaolin işleme tarihini hatırlatacaklar” diye ekliyor.

Binanın yeniden inşası henüz bitmedi. Ve belki de birden fazla sürpriz sahibini beklemektedir. Sanatçı, “Çok sayıda duvarla çevrili kapı var ve bunların arkasında ne olduğu hakkında hiçbir fikrimiz yok” diyor.

Eski üretim salonunu korumak istediği açıkça ortada. Geleceğe dair planlar yapan Sárová Malíská, “Oda konserleri veya yazarların okumaları gibi çeşitli kültürel etkinlikler burada organize edilebilir” diyor.

Koleksiyonerler duvara odaklandı

Yakın gelecekte diğer tutkusu olan resim sanatının sonuçlarını çamaşır odasına taşımak istiyor. Resimleri eski yelkenli kamaralarında da yer alacak. “Şimdi ülke çapında iki sergide yaklaşık yetmiş tane var. Ama ay sonunda onları geri getireceğim. Kabinlerin avantajı pencerelerinin olmamasıdır. Bu şekilde resimler UV ışınlarına maruz kalmayacak” diye ekliyor.

Lenka Sárová Malíská’nın yeni showroom’u Děpoltovice’de yol kenarında. Orijinal olarak dekore edilmiş duvarlar dikkat çekecektir. Yapıldığı gabyonlar taşların yanı sıra porselen ürünlerle de doldurulmuştur. Thun 1794 porselen fabrikasının atölyelerinden geliyorlar ve kusurları nedeniyle satılmayacaklar. Ancak bunlar zaten hediyelik eşya koleksiyoncularının hedefi. Sanatçı, “Geleneksel olmayan dekorasyonu zaten tamamlamam gerekiyordu” diye ekliyor.