Eski disko, Karel Gott veya Helena Vondráčková'nın hitleri olmadan yapamaz

RumBar

Global Mod
Global Mod
Programında seksenli ve doksanlı yılların popüler şarkıları hakim olsa da popüler geçit töreni haberlerine de direnmiyor. “Kendimi bir sanatçı olarak görmüyorum. İnsanların yaptığım işten keyif almasına sevindim” diyor doksanlı yılların diskoların altın çağı olduğunu düşünen Martin Mojžíš, ancak bugün bile bu eğlencenin büyüsüne kızmayan birçok insan var.

Ne zamandır DJ'lik yapıyorsunuz ve başlamanıza ne sebep oldu?
2012'den beri DJ olarak performans sergiliyorum. Bazen eski diskoların düzenlendiği Nové Roli'deki bir barda arkadaşlarımın beni “kandırmasına” izin verdim.

Karlovy Vary her zaman ilginç disk jokeyleri açısından zengin olmuştur. Rol modelleriniz var mıydı? Onlardan ne öğrendin?
Doğrusunu söylemek gerekirse gençken DJ olabileceğimi hiç düşünmezdim. Ama harika doksanlı yıllarda diskoteklerin düzenli ziyaretçisiydim. Kimseyi unutmak istemediğim için en azından o dönemin tanınmış isimlerinden bahsedeceğim: Tomáš Stabenow, Jarda Gregor, Jirka Phil, Pavel Tichý, Radek Potopalsky, Roman Bílý. Her hafta sonu diskolarından birine giderdim.

Martin Musa

• doğum yeri: Karlovy Vary
  • New Rol'da yaşıyor
  • hobiler: spor yapmak, yürüyüş yapmak, fitness merkezinde egzersiz yapmak

Bana doksanlı yılları hatırlattın. Bunun DJ'ler için en iyi zaman olduğunu düşünüyor musunuz? O zamanı nasıl hatırlıyorsun?
Kesinlikle disk jokeyleri için en iyi dönemdi. Ama ben hala Karlovy Vary ve çevresindeki inanılmaz sayıda diskoyu düzenli olarak ziyaret eden genç bir gençtim. O zamanlar her yere “gitti”.

Sanatsal “karanlık” çağ yakın zamanda covid biçiminde geldi. O dönemleri nasıl yaşadınız? Sizce her şey normale döndü mü? İnsanlar eğlenmeye eskisi kadar meraklı mı?
İnsanları eğlendirmek veya eğlendirmek isteyen herkes için Kovid karanlık bir dönemdi. Hiçbirimiz bunu tekrar yaşamak istemeyiz. Kovid'den bu yana çok şeyin değiştiği doğru. Ama şikayet edemem, insanlar gidiyor, eğleniyor, ben de mutluyum ve bunu takdir ediyorum (gülümsüyor).

Bazı insanlar bunun her şeyi pahalı hale getirdiğinden, kültür ve eğlenceye fazla paraları kalmadığından şikayet ediyor. Performanslarınızda da bunu fark ediyor musunuz?
İnsanlar kesinlikle tasarruf etmeye başladı ve bazı etkinliklerde daha az insan var. Bununla klasik diskoları kastediyorum. İnsanların fıçı bira ve daha ucuz alkol bulunan bir restoranda dans etmeye gittiği yönünde yaygın bir eğilim var.

Ekonomik krizle birlikte oyun oynayacak yeterli yer var mı, yoksa bu bir sorun mu?
Güzel soru ve üzücü cevap. O yerler gerçekten tükeniyor. Ne yazık ki Meteor, üç yıl boyunca oynadığım Tuhnice'de sona erdi ve orada her zaman büyük bir grup insan toplandı. Ekonomik nedenler yoktu. Neyse ki hâlâ oynayabileceğiniz yerler var. İnsanlara eğlence ve kültür getirmeye çalışan tüm organizatörlere teşekkür ediyorum.

Bazı insanlar DJ'i “sadece” şarkı çalan biri olarak görüyor. Muhtemelen bu kadar basit olmayacak. Performansınızın neleri gerektirdiğini anlatabilir misiniz? Bu aktivite için neye ihtiyaç var?
Şarkı çalıyorum ve bundan utanmıyorum. Kendimi bir sanatçı olarak görmüyorum. İnsanların yaptığım işten keyif alması beni mutlu ediyor. Sonuçta, bir DJ insanları eğlendirmek için oradadır ve eğer tüm salonda dans ederse, bu en iyi ödüldür. Bu harika hobiyi sürdürmek isteyen bir kişi için herhangi bir kısıtlama yoktur. Maksimum finansal. Eğer bunun herhangi bir seviyede olmasını istiyorsam teknolojiye yatırım yapmam gerekiyor.

Hangi şarkılar ve sanatçılar olmadan bir disko veya parti hayal edemezsiniz? Yeni şeyler mi yoksa klasikleri mi çalıyorlar?
Michal David, Helena Vondráčková, Karel Gott, Hana Zagorová ve diğerlerinin hitleri gibi eski ve kanıtlanmış hit parçalar olmadan hiçbir eski disko tamamlanmış sayılmaz. Sadece insanlar bunu her zaman duymak istiyor ve buna izin vermemek için hiçbir neden yok. Son zamanlarda genç neslin bile eski hitlere ilgi duyması beni mutlu ediyor.

Ziyaretçilere daha yeni müzikler sunmaktan korkmadığınızı fark ettim. Peki yeni şarkılar mı arıyorsunuz, listelerden ve benzerlerinden ilham alıyor musunuz?
Bu hobinin güzel yanı sürekli olarak çalma listesine eklemek istediğim daha fazla hit parçayı aramamdır. Ayrıca bir dahaki sefere ne oynamak istediklerini bana yazan etkinlik ziyaretçilerinden de yararlanıyorum. Elbette genel bir bakış sağlamak için güncel müzik sahnesini takip ediyorum, ancak esas olarak seksenli ve doksanlı yılların hitlerini çalıyorum.

Yerel disk jokeyleri arasında rekabet var mı? Başkalarından nasıl farklısınız?
Denemek isteyen herkesin DJ olabileceğini daha önce belirtmiştim. Rekabet kelimesini kesinlikle kullanmam. Her insanın özgün olduğunu iddia ediyorum, her DJ de öyle. İnsanları sandalyelerinden kaldırıp tüm akşam eğlendirebilen her meslektaşıma saygım ve hayranlığım var. Benim uzmanlık alanım eskiler ve öyle kalacak. Etkinliklerime düzenli olarak gelen ziyaretçiler de aynı şeyleri hissediyor.

Takviminiz oldukça dolu. Ne tür etkinliklerde sahne alıyorsunuz ve herhangi bir ünlüyle tanıştınız mı? Prodüksiyonlarınızın geleneksel olmayan mekanlarını hatırlıyor musunuz?
Yıl boyunca örneğin düzenli olarak eski diskolarda, şirket etkinliklerinde, düğünlerde, doğum günlerinde veya Noel partilerinde çalıyorum. Benim favorim düzenli eski etkinliklerimdir. En sevdiğim yerlerden bahsedecek olsam kesinlikle Meteor olurdu, ne yazık ki artık ortalarda olmayacak. Böyle yerlerden daha çok var, birini unutmaktan nefret ederim. Yılda kırk civarında etkinlik yapıyorum. Birçok ilginç yerde oynadım. Son zamanlarda, örneğin Chyše Kalesi'nde, Puppu'daki Bechers Bar'da, Imperial Club, Kakadu'da veya Nová Roli'deki göletin kıyısındaki büyük bir yaz diskoda bir Noel partisi. Etkinliklerde oynamam sayesinde tanınmış şahsiyetler arasında şahsen tanıştım; örneğin Heidi Janků, Mark Eben, Vláďa Hron veya Milan Pitkin.

Senaryoyu seyirciye göre mi değiştiriyorsunuz yoksa program aynı mı kalıyor?
Yoğun bir programım var ama genellikle verilen olayın mevcut durumuna göre oynuyorum. Bir senaryoya bağlı kalmayı sevmiyorum. Bu onu daha ilginç kılıyor (gülüyor).

DJ prodüksiyonunuz hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu bir iş mi, yarı zamanlı mı, eğlenceli mi?
Benim için bu, günlük yaşamın dünyasından ve yoğun zamanlardan bir kaçış. Muhtemelen bir klişe gibi gelecektir ama bu eğlencelidir, bir hobidir, aşktır ve ona bu şekilde yaklaşmanız gerekir (gülümser).

İnsanları akşam boyunca düzenli olarak eğlendirmek kesinlikle zordur. Enerjinizi nereden alıyorsunuz? Seyirciden hiç sıkılmadınız mı?
Haklısın ve her DJ sana tüm insanları eğlendirmenin kolay olmadığını söyleyecektir. Bazı kişiler talepkardır ve sizin sadece onlar için oynadığınızı düşünürler. Neyse ki bunların sayısı çok fazla değil. Enerjimi seyirciden alıyorum. İnsanlar eğlenirken ve tüm dans pisti dans ederken, bu size o kadar çok enerji verir ki bazen durmak bile istemezsiniz (gülüyor).

Üretimi ileriye taşımak gibi bir planınız var mı?
Bu on iki yılda o kadar ilerledim ki, bunu hayal bile edemedim. O zamanlar biri bana söyleseydi bunu hiç düşünmezdim. Ancak bunu alçakgönüllülükle söylüyorum. Etkinliklerim insanları eğlendirdiği ve en az eskisi kadar çok geldiği sürece çok memnun ve mutlu olacağım. Eşim Hanička'nın DJ rolüm konusunda sabırlı ve hoşgörülü olması bana çok yardımcı oluyor. Bunun için kendisine çok teşekkür etmek isterim.