Erotik kısa öyküler yazardı, şimdi kitapta annesinin ölümüyle baş ediyor

RumBar

Global Mod
Global Mod
Monika Rozárka, okuyucunun neden yeni kitabına ulaşması gerektiği sorusu konusunda oldukça net. Yaşam ve ölüme, ölümün her zaman beraberinde getirdiği dönüşüme ve aynı zamanda içimizde uyandırdığı sevgiye dair güçlü bir hikayeyi beraberinde getiriyor.

“Ölüm bugünlerde tabu bir konu ve çok büyük bir utanç. Eskiden insanların evde ölmesi yaygındı ve bu yaşamın doğal bir parçasıydı. Bunun hayatın doruk noktası olduğunu söyleyebiliriz. Ölümü kabul etmeyerek bilinçsizce kendimizi ölümsüzlerin konumuna koyarız. Bugün artık kimse sırf zamanı geldiği için ya da 'mum yandığı için' ölmüyor. Ölümü bir tür başarısızlık olarak algılıyoruz, dolayısıyla hastalıktan, doktor hatasından ya da trajik bir olaydan dolayı ölüyoruz” diye düşünüyor yazar.

Son dört yılda annesi ölürken kendisi de zor bir dönemden geçti. “Çok güçlü ama aynı zamanda yorucu bir deneyimdi. Ölümün aşamaları hakkında bilgi edinmem ancak annemin ölümünden hemen önce gerçekleşti. Bunlar benim için son derece önemliydi çünkü annemin neden böyle davrandığını ve bu dünyayı terk ettiğinde gerçekte ne olacağını anladım” diye itiraf etti.

Yazarlığa nasıl başladınız?
Aslında bilmiyorum bile. Zaten okuldayken makale yazmaktan, özellikle de yansımalardan hoşlanıyordum. Www.muena.cz bloguna yazdığım katkılarda her zaman düşünmeye yer vardır, böylece okuyucu durup düşüncelerinin gelişmesine izin verebilir. Metinde sıklıkla kullandığım üç noktanın nedeni de bu (gülüyor).

Blogunuz ne kadar süredir yayında?
Bu sitedeki blog dört yıldır ortalıkta. Ancak ondan önce makaleler de yazdım, Yakınlık Sanatı hakkında çok büyük bir düşünme döngüsüne sahip olduğum Nová Regena dergisine de katkıda bulundum.

Erotik hikayelerle başladığınız bilgisine rastladım. Gerçek ne? Peki bunları blogunuzda bulabilir miyiz?
Evet, erotik hikayeler yazardım. Tarzım renkliydi ve hayal gücüm sınırsızdı (gülüyor). Ancak zamanla daha derin konulara daldım. Hala danışmanlık veya grup çalışması kapsamında cinsellik üzerinde çalışıyorum, ancak artık blogda hikaye bulamayacaksınız. Cinsellik ile ilgili yazılar var.

Yazdığınız ilk hikayeler nelerdi?
Neredeyse yirmi beş yıl önce makalemle bir yarışma kazandım. Yaz hikayeleri ve aşk hakkında yazdım. Ancak belirli bir temam yok. Çoğunlukla havada “asılı kalan” bir dürtüye dayanarak yazıyorum. Şahsen ben bir yazardan çok bir hikaye anlatıcı olduğumu söyleyebilirim. Hikayelerin her zaman gizli bir mesajı vardır ve her zaman vardır, bu yüzden onları çok seviyorum. Hikayelerimde üzerinde düşünülmesi gereken konular geliştiriyorum ve bunlar daha sonra blogdaki gönderilerin veya kısa hikayelerin bir parçası oluyor. Ve kitaplar söz konusu olduğunda beni buna yönlendiren güçlü bir kişisel hikaye oldu.

Anneye Yaşarken Dokun… ilk kitabınız değil. Hangisiydi ve o zaman ne hakkında yazdınız?
Böyle. İlk kitabım 2015 yılında yayınlandı ve MUENA derin sevgi öğretisi alt başlığıyla: Aşka Giden Yol. Bir kızın kadına dönüşmesiyle ilgili derin bir arketipsel hikaye. Yaşamım boyunca bana eşlik eden içsel boşluğu anlatıyor. Neredeyse her şeye sahip olmama rağmen hâlâ bir şeyler eksikti. Hikaye aynı zamanda korkuyu, çaresizliği ve benimle konuşan bir iç sesi de anlatıyor. Sevginin var olduğunun ve çoğu insan sorununun sevgi eksikliğinden kaynaklandığının derinden farkına varılmasıyla ilgilidir. Hikaye esas olarak kadınlara içten dokunuyor. Bu yıl beşinci baskısı yayımlandı.

Ve yeni bir kitap sizin annenizin ölümüyle başa çıkmanız da öyle…
Ben ölümü hayatın bir parçası olarak alıyorum, sonuçta okuyucuların kitaptan öğreneceği gibi ona zaten kendim dokundum. Ölüm süreci boyunca edindiğim bilgileri hikaye yoluyla aktarmak için ölüm konusunu yazmaya başladım. Kitap esas olarak bir gün hepimizi bekleyen yolculuğa dair bir tür rehber niteliğinde.

Bu kitabı yazmanın en zor kısmı neydi?
Paradoksal olarak bu, son düzeltme ve düzenlemeydi. Ben yazıyorum, “bir çırpıda” diyebilirsiniz. Böylece kitaplar çok hızlı bir şekilde oluşturulacak. Mesela bu iki ayda yazıldı. Yazmak beni mutlu ediyor ve bir nevi rahatlama sağlıyor. Kelimeler kendiliğinden geliyor ve onları kağıda basıyorum. Benim için her zaman en zor olanı yukarıda bahsedilen redaksiyon, son düzenleme ve grafik işlemedir. Zaman ve dikkat gerektirir. Ama etrafımda beni destekleyen ve bana çok yardımcı olan harika insanlar vardı. Birisinin ismini verebilirsem, Stehlík Kitap Yayıncılığı ve Yayınevi'nden Vladimír Kalný ve Bay ve Bayan Stehlík inanılmaz bir yardımcı oldular. Yardımlarından dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum.

Başka bir konu üzerinde mi çalışıyorsunuz ve bize temadan bahsedebilir misiniz?
Evet çalışıyorum. Zaten Kasım ayının sonunda kitabı bitirdikten sonra yeni bir ilham geldi ve oturup yazmaya başladım. Ve şunu söyleyebilirim ki, kitabın son süreci ve ön satış kampanyasıyla bu kadar meşgul olmasaydım, yeni hikaye çoktan dünyada olurdu. Şimdilik yazmayı askıya aldım ve tüm dikkatimi elimdeki konuya verebilmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Yeni kitap cinselliğin dönüşümünü konu alacak. Sadece cinselliğin yaşamlarımız boyunca değişen bireysel aşamalarını konu almakla kalmayacak, aynı zamanda cinselliğin bizi nasıl etkilediğine, nasıl bir manipülasyon aracı olabileceğine, gelişimimize ve bedenimizi beslemeye yönelik derin içgörülerle dolu olacak. . Bunu gerçekten sabırsızlıkla bekliyorum çünkü bu benim en sevdiğim konu ve kesinlikle sabırsızlıkla bekleyeceğim bir şeyler olacak.

Bu kitapları kimin için yazıyorsun? Yazarken aklınızda bir hedef kitle var mı?
Belirli bir hedef kitlem yok. Herkes ihtiyacı olanı kitaplarımda bulabilir. Herkes ihtiyaç duyduğu düzeyde hikayelerden etkileniyor. Onlarda derinlik, duygu, eğlence, yansıma ve aynı zamanda bilgelik de bulabilirsiniz.

Ve bir önemli soru daha: Son kitabınızı ne zaman sabırsızlıkla bekleyebiliriz?
Yakında. Şu anda tüm düzenlemeler yapıldı, dizgi tamamlandı. Ve kitap zaten 8 Nisan'da baskıya gitti. Květy Života kitap yayınevi tarafından yayınlanmaktadır. Maliyeti bana ait olmak üzere yayınlıyorum. Ve 14 Mayıs 2024'te onu Lokti'deki Belediye Kütüphanesinde vaftiz edeceğiz.