Drce Jan Pollner k: Birine başka bir hayat için umut verdiğim için mutluyum

RumBar

Global Mod
Global Mod
Bunlar arasında Sokolov’dan Jan Pollner da var. Bu yıl Karlovy Vary Bölgesi’nden gelen tek drce olarak ilk drce olarak belirlenen ağaca hatıra parası ve diploma bağladı.

Kemik kırma gününe nasıl girdin?
Bu spontane bir karardı. On sekiz yaşımdan itibaren kan bağışına başladım. Yirmili yaşlarımda kan nakil istasyonunda bir uçuşum vardı. Kan bağışladığımda kemik bağışlayamam dedim kendi kendime. Bir ampul kanımdan alıp Pilsen’e gönderdiler. Kayıt defterine bu şekilde girdim.

Bu şekilde yardım edebileceğiniz bir avcının bulunacağı anı ne zamandır bekliyordunuz?
Yedi yıl.

İçemediğin bir şeyi beklemek biraz sinir bozucu değil miydi?
Maç ihtimalinin çok yüksek olmadığını gördüm. Aslında bana ulaşmasa şaşırmazdım. Mm meslektaşım, yirmi yaş civarında, yaklaşık yirmi yıldır kayıtlarda çalışıyor, şu ana kadar ondan hiç haber alamadı.

Sicil dairesinden uygun bir alıcı bulduğunu ne zaman duydunuz, ilk tepkiniz ne oldu?
Acaba beni yanlışlıkla birisiyle mi karıştırdılar? Sonra tatilimi mahvetmez misin diye merak ettim. Beni aradıkları andan check-out anına kadar tüm sürecin ne kadar hızlı geçtiğine dair hiçbir fikrim yoktu. Ve kayıt defterinden fikrimi değiştirmediğimden emin olmak istediler.

Ama çoğunlukla biriyle aynı fikirde olmama şaşırdım. Aslında pek uğraşmadım. Yıllardır beklediğim diğer örnek ise hayalet meslektaşımda. Ve onun tek olmadığını biliyorum. Kayıt görevlilerine göre geçen yıl aptalların sayısı rekor seviyeye ulaştı. Böyle bir şiir Allah aşkına tesadüftür.

Hematopoietik paranızı kimin alacağını merak mı ediyorsunuz?
Hiç ilgilenecek zamanım olmadı, en azından bana haber verdiler. O zamanlar yanlış hatırlamıyorsam ellili yaşlarında, ufak tefek bir adamdı.

Benimle tanışmak ister misin? Peki kurallar buna izin verirse?
Kişisel bir toplantı tamamen dışlanmaz. Ancak Urit’in de onunla aynı fikirde olması gerekir. Ve elbette böyle bir toplantı bir yılda olmaz. Şahsen ben bu tür toplantılara karşı değilim. Kime yardım ettiğimi merak ediyorum.

Kemik gününüzün hastaya fayda sağlayıp sağlamadığı konusunda geri bildiriminiz var mı?
HAYIR. Tek bildiğim, bebeğimden aldıkları hematopoietik hücre miktarının onun düşmesine yetecek kadar olduğu. Başka hiçbir şey. Eğer sicilimle ilgili bu konuda bir bilgileri olsaydı muhtemelen iletişime geçerlerdi.

Jan Pollner (27 yaşında)

18 yaşında kan taşıyıcısı oldu, iki yıl sonra kan taşıyıcıları siciline girdi. * Yedi yıl boyunca hastayla anlaşmayı bekledi. * Kan fabrikası geçen yıl Ocak ayında kayın ağacı bağışladı.

Halk arasında kemik grefti işleminin doktorun kemiğe matkapla açtığı ağrılı bir işlem olduğuna dair yaygın bir algı var. Bu doğru mu?
Kemiği delmenize gerek yok. Kontrol etmenin iki yolu vardır. Seçeneklerden biri gövdeden, diğeri ise kandan örnek almaktır. Gerçek toplama işleminden üç gün önce doktorun hematopoietik hücrelerin kana salınmasını destekleyen enjeksiyonlar yapması gerekir. Ve beşinci gün Kan örneği almaya gittim. Ama aynı zamanda Kyle’dan almaya da giderdim.

Kanla ilgili sorun, yeterli miktarda kan oluşturan hücre bulunmamasıdır. Koleksiyonun kendisinden sonra öğrenin. Bunu satın almadan önce bana belirtmişlerdi. Yeterli hücre yoksa başka bir çeşidi içerdi. Ama hemen işe yaradı.

Koleksiyonla ilgili herhangi bir sağlık sorununuz oldu mu?
Enjeksiyonları yaptığımda ertesi gün eklemlerim ağrımaya başladı. Bir gün verdi ama daha iyiydi. Onun için de beni fark ettiler. Bana göre sorunlar bireyseldir. Kaldırmanın kendisi kötü değildi, ancak dört saatin elinizin altında olması hoş bir şey değil. Ancak Sestiky sizin için ilki sonuncu yapmaya çalışır.

Aldıktan sonra gurur duydunuz mu?
Bununla övündüğüm söylenemez. Bunu sadece en yakınımdakiler gördü. Ona kemik günü vermiş olmam da bir tesadüf. Ama birine umut verdiğim için mutluyum. Her gün mağazadan güzel bir hisle ayrılıyorsunuz.

Toplumda kayıt defterine girip girmeme veya hematopoietik hücre toplama prosedürüne tabi tutulup tutulmama konusunda kararsız kalan çok sayıda insan var. Onlara ne söylersiniz?
Kayıt defterine girilmedi. Bu bir avcının bana yapabileceği en kötü şey. Gerçek satın almadan önce satıcıya fikrini değiştirip değiştirmediğini sorun. Ama yine de kayıt defterinde olan herkesin ona gideceğini düşünüyorum.