Drátenice bu zanaata tamamen aşık oldu, hatta bir Harley-Davidson modeline binmeye bile cesaret etti

RumBar

Global Mod
Global Mod
Tarihi kaynaklara göre kablolamanın başlangıcı Slovakya'da on yedinci yüzyıldadır. O dönemde kırılmayı önlemek amacıyla bulaşıklar tellerle güçlendiriliyordu. “Eğer bir kap zaten kırılmışsa, tamirci onu birbirine yapıştırıp onarırdı. Süzgeçler, kepçeler veya diğer kaplar gibi günlük eşyalar da telden yapılıyordu.” Hana Šlehubrová tarihi hatırladı.

Asırlık bu teknikten ilham alan o ve arkadaşları, Nejdek'te haziran ayının sonunda dört yıllık varoluşunu kutlayan yaratıcı bir tel atölyesi kurdular. Başlangıçta Hana Šlehubrová, makrome olarak da bilinen iplik ve kordon bağlama tekniği olan fırçalamayla uğraşıyordu, ancak daha sonra tel zanaatla ilgilenmeye başladı.

“Başlangıçta kendi kendimi yetiştirdim ama aynı zamanda bir kablolama kursunu da tamamladım. İlk tel ürünlerimi arkadaşlarıma hediye ettim. Bazıları kablolamayı da öğrenmekle ilgilendiğinden bu atölyeyi açmayı düşündük. O zamanlar kendimize Kreativky z Orehoří diyorduk. Atölyeyi yürütmek yavaş yavaş tam zamanlı bir faaliyet haline geldi” diye tarif etti atölyenin sahibi.

Ayrıca bir Harley-Davidson motosikleti de yaptı

Hana Šlehubrová atölyesinde sadece çocuklar için tel işi kursları, atölye çalışmaları ve atölye çalışmaları düzenlemekle kalmıyor, aynı zamanda özel yapım ürünler de yaratıyor. Bunları fuarlarda, fuarlarda sunuyor. Ona göre kablolamaya olan ilgi yaşla sınırlı değil.

“Yetişkinlere yönelik kurslar düzenliyorum ama aynı zamanda örneğin ilkokulları da ziyaret ediyorum ve son sınıflarla da çalıştık. İnsanların bu zanaata ilgi duyması ve öğrenmek istemesi beni çok mutlu ediyor. Deneyimlerimi onlara aktarmayı gerçekten seviyorum,” diye doğruladı, örneğin resim, mücevher veya başka süs eşyaları yapabilen tamirci.

Özel üretimin bir parçası olarak, orijinal müşteri gereksinimlerini zaten karşılamıştır. “Örneğin, bir müşteriye doğum günü hediyesi olarak bir Harley-Davidson motosiklet modeli yaptım. Çok ilginç bir çalışmaydı. Hediye beni çok mutlu etti, bu da beni çok mutlu etti. Ama çalışmalarımda en çok ilhamı doğadan alıyorum. Özellikle ağaç resimlerini telgrafla çekmeyi seviyorum” dedi. Aynı zamanda, bir ağaç oluşturmak için yirmi saat saf zaman harcadığı düşünüldüğünde, bu çok zaman alıcıdır.

Yeterli sabrınız ve öğrenme isteğiniz varsa, kablolamanın hiç de karmaşık olmadığı söylenir. Başlamak için tek ihtiyacınız olan teller, pense ve bir fikir. Ayrıca günümüzde internette çeşitli videolar ve talimatlar bulmak sorun değil.

“Daha karmaşık yaratımlar aynı zamanda özel araçlar ve teknikler gerektirir. Kurslarda ziyaretçilerin ilk ürünü bitirmelerinin sevincini her zaman yaşıyorum. Tekrarı mümkün olmayan anlardır bunlar. Hala birçok katılımcıyla iletişim halindeyim, hatta bana bağlantıya nasıl devam ettiklerinin fotoğraflarını bile gönderiyorlar” dedi telgrafçı.

Geleneksel el sanatlarının rönesansı

Yaratıcı atölyenin sahibi aynı zamanda insanların bölgedeki geleneksel el sanatları ve yaratıcılara ilişkin farkındalığını da geliştirmeye çalışıyor. Bölgede çok sayıda vasıflı insan bulunduğunu ve atölyesinde onlara yer ayırdığını söylüyor. Ziyaretçiler ayrıca çanta, mücevher, seramik ve diğerleri gibi diğer yazarların ürünlerini de görebilirler.

“Nedecky Davulcular Derneği de burada düzenli olarak toplanıyor. Geleneksel el sanatlarını halk için daha erişilebilir hale getirmeye çalışıyorum. Atölyeyi yaratıcılar için bir topluluk merkezi olarak görüyorum. Deneyimlerimi burada aktarmak ve hem çocuklar hem de yetişkinler için rahatlatıcı bir alan yaratmak istiyorum” diyor örgücü.

Hana Šlehubrová'nın geleceğe yönelik de birçok planı var. Okullar ve yaşlılarla işbirliğini geliştirmeyi amaçlıyor ve tel resimlerinden oluşan bir sergi açmayı düşünüyor. Bu yıl 14 Eylül'de Hollanda kafesi Orfeus'ta bir başka geleneksel el sanatları fuarı da düzenlenecek.