Dilbilimci BN Patnaik: dilbilimci anadilde eğitimin önemini araştırıyor | Haberler

FontikUpa

Member

Mysuru: Dilbilimci B. N. Patnaik Salı günü çocukların ana dilde eğitime İngilizceden daha aşina hale geldiklerini söyledi ve Hintçeülkenin idari ve ticari dilleri.
Uluslararası Anadil Günü kutlamalarının açılışında konuşan Hint Dilleri Merkez Enstitüsü (CIIL) kentindeki oditoryumda çocuklara ana dillerinde eğitim alma özgürlüğü verilmesi gerektiğini savundu. Bilgi teknolojisi çağında sadece dil gelişimini kabul etmememiz gerektiğini, aynı zamanda geleneksel ve bölgesel dilleri kurtarmayı da düşünmemiz gerektiğini savundu.
“Ulusumuzun babası Gandhi, anadil eğitiminden de sorumluydu. Dil alanları meselesi üzerinden gerilim yaratmak anti-demokratiktir” dedi.
bu Bangladeş’in Kurtuluşu anadiline öncelik verilmediği takdirde ayrılıkçılığın gündeme geldiğine bir örnektir. Kültürel dili ve çeşitliliğini korumak herkesin sorumluluğudur” dedi.
Kabile halklarının dillerinin yok olma eşiğinde olduğunu ve gelişimlerinin anadilde eğitim yapıldığında mümkün olduğunu söyledi.
Değişen eğitim sisteminin bir parçası olarak dillerimizin de geliştirilmesi şarttır.
Bölge dillerinin yaşatılması ve geliştirilmesi için ilgili bölgelerin insanlarının inisiyatif alması gerektiğine inanıyordu.