Dağlardan gelen karga baba. İlk kuşu uçtu, şimdi bistroda yeni bir kuşla ilgileniyor

RumBar

Global Mod
Global Mod
“Kargaları her zaman çok sevdim. Onlar güzel, akıllı kuşlar ve bu yüzden yıllardır bir tane beslemek istedim. Bu aslında üç yıl önce oldu. Kuşu Chrudim'li bir yetiştiriciden aldım ve ona Büyücünün Çırağı masalından esinlenerek Krabat adını verdim” diye açıkladı Zápotočný.

“Giderek yaklaştık ve atıştırmalık barım Maringotka'nın ziyaretçileri de Krabat'a aşık oldu. O uysaldı, hatta misafirlerin kendisini okşamasına bile izin veriyordu” diye anımsıyordu Zápotočný.

Krabat onun ilk üreme deneyimi değildi. “Karlovy Vary'deki Rolava yüzme havuzunda atıştırmalık büfesi işlettiğimde orada bir alakarga kuşu buldum. Bunu da gündeme getirdim. Alakarga elinden beslenmesine izin verdi ve çok hoştu. Ama sonra büyüdü ve uçup gitti. Bir şekilde tüylü olanlar bana doğru çekiliyor,” yetiştirici gülümsedi.

Üreme sevinci, geçen sonbaharda kuzgun Krabat'ın sahibinden uçup gitmesiyle ortadan kayboldu. Zápotočný, “Karlovy Vary'deki bahçede elimden uçtu ve bir daha geri dönmedi” dedi. Kapsamlı bir arama operasyonu bile Krabat'ın dönüşüne katkıda bulunmadı.

“Reklamları Facebook'ta yaydım, arkadaşlarımı aradım vb. Sık sık birileri beni arayıp Krabat'ı gördüklerini söylüyordu ama ben olay yerine vardığımda o çoktan gitmişti. Onun nasıl sonuçlandığını hala bilmiyorum. Belki yabani kuşlara katılmıştır ya da ne yazık ki kışı tek başına atlatamamıştır” diye düşünüyor yetiştirici.

Kuşun oldukça iştahı var

Bu deneyimler Václav Zápotoční'yi karga yetiştirmekten alıkoymadı. Birkaç hafta önce Pilsen'den bir kuş daha getirdi. “Onu aldığımda sadece yedi günlüktü. Şimdi bir ay oldu ve yavaş yavaş almaya başlıyorum. İsmi hemen belli oldu, Krabat II olacağını biliyordum. Umarım üçüncü bir taraf aramak zorunda kalmam” diyor Zápotočný.

Kuşlar et, meyve ve sebzelerden hoşlanırlar. “Bazen köpek mamasını bile küçümsemiyor. İnanılmaz bir iştahı var,” diye gülümsedi yetiştirici. Ona göre kuzgun yetiştirmek kolay değil. “Kuzgun korunan bir hayvandır, bu yüzden çeşitli koşulları karşılamam gerekiyordu. Kuşun resmi bir CITES kaydı var, üremenin kendi kuralları var” diye belirtti yetiştirici.

Geceleri gürültülü olma eğiliminde olan bazı papağan türlerinin aksine, sahibi uyku sırasındaki karakteristik vıraklamadan rahatsız olmaz. “Akşam dokuzda kuş son beslenmesini alır ve sabaha kadar uyur. İlk karganın çıkardığı sesten korktum ama neyse ki her şey yolunda,” diye açıkladı yetiştirici.

Krabat II ile. İlgilenenler, Maringotka'nın atıştırmalık barında yetiştiricilere eşlik ettiği Hřebečná'da buluşabilir. “Yaz sezonu başlıyor, örneğin petank turnuvaları ve çeşitli kültürel etkinlikler hazırladım. Krabat II. sezonu burada benimle geçirecek, dolayısıyla ziyaretçiler onu mutlaka görecek. Ayrıca adını ilk Krabat'tan alan kendi Krkavec biramızı da sunuyoruz. Bu nedenle Krabat II'nin olmasından çok mutluyum. aynı zamanda tıpkı selefi gibi büfemizin maskotu olacak”, diye tamamladı Václav Zápotočný.