Chebsk'teki bir yetiştirici, görünüşe göre kurtlar tarafından parçalanmış düzinelerce ölü koyun buldu

RumBar

Global Mod
Global Mod
Chebsko'daki Palič'ten özel çiftçi olan Tomáš Duda, “Sinirlenmeyin ama saldırı hakkında henüz yorum yapmayacağım” dedi. “Çok yeni, olay polis, Çevre Bakanlığı ve diğer yetkililer tarafından ele alınıyor. Bu iş bitene kadar kimseyle konuşmak istemiyorum” diye vurguladı.

Kurtlar, yüksek bir çitin arkasına yerleştirilen koyun sürüsüne saldırdı. Görünüşe göre kurtlar onu tırmaladı. Olay yerinde ölü bırakılan koyunların çoğu boğuldu, bazılarının bağırsakları yendi veya boyunları ısırıldı.

Uzmanlara göre bunlar bir kurt saldırısının tipik belirtileri. Görüşülen kişilerden hiçbiri bugün kurtların saldırgan olduğunu %100 doğrulayamadı ancak onlara göre başka alternatif yok çünkü bölgede başıboş köpeklerle ilgili rapor edilen herhangi bir sorun yok.

Polis, büyük hasara yol açan canavarların saldırısıyla halihazırda ilgileniyor. Bölge polisi sözcüsü Jakub Kopřiva, “Olayın soruşturmaya tabi olduğunu doğrulayabilirim” dedi.

Dünyanın her yerindeki yetiştiriciler artık endişeli. Meralarda buzağılar doğmaya başlıyor. “Meraların çoğu çitlerle korunuyor, bu da kurtlara engel teşkil etmeyecek. Her yere yüksek çitler inşa etmek zorundayız çünkü durum Demir Perde döneminden daha kötü olacak” diye şikayet etti Tomáš Duda.

Aile on yıllardır Palič çevresindeki tarlalarda çiftçilik yapıyordu; Duda'nın babası bir zamanlar belki de tüm Chebsko'daki tek özel mülkiyete sahip çiftçiydi.

Diğer çiftçiler ise devletin kendilerini olası saldırılar hakkında bilgilendirmemesinden rahatsız; uygun çitlerin nasıl olması gerektiğini resmi olarak bilmiyorlar. Ayrıca yönetimin talepkar olması da onları olası raporlama konusunda cesaretlendiriyor. Muhtemelen bunun yetkililerin uğraştığı ikinci vaka olmasının nedeni de budur.

Cheb belediye binasının çevre departmanından Kateřina Maříková da konuyla ilgileniyor. “Yerinde inceleme yaptım, hasar tespit tutanağını doldurdum ve bölge müdürlüğüne ilettim” diye doğruladı.

Ona göre bu, Cheb ofisinin yetki alanındaki ikinci benzer dava. Ancak bu durumda daha fazla sayıda hayvan vardı. “Geçen Mayıs ayında iki adet yırtılmış nadir damızlık koçla uğraştık” diye ekledi. Ancak bu durumda oluşan hasar oldukça yüksek oldu.

Ancak kurtlarla ilgili sorunlar avcılar tarafından da doğrulanıyor. “Çok sayıda kurt izine rastladık. Çevrede Slavkovsky ormanı veya Ore Dağları gibi birçok kurt sürüsü var ve kesinlikle Chebsko'ya göç ediyorlar. Ama çiftçinin tarlasını koruyamıyoruz, kurdu bir kere çalar saatle vuruyoruz, o kaçıyor, daha fazlasını yapamayacağımızı anlayınca da istediğini yapacak” dedi. Bölgedeki avcılık derneklerinin başkanları, anonimlik vaadiyle.