Cheb’de bir bankı Hurvínek’in bronz bir heykeliyle vaftiz ettiler, Bratislava’da döktüler

RumBar

Global Mod
Global Mod
“Bu şekilde, Hurvínek’in manevi babası ve yaratıcısı olan ve uzun yıllar Cheb’de yaşayan Gustav Nosk’a haraç ödemek istedim. Ve şehrin geçmişinden bir şeyler hatırlayın. Çünkü Gustav Nosek adının, Cheb’in tarihini iyi bildiklerini düşünmelerine rağmen Cheban’lı pek çok insan için bir şey ifade etmediğini biliyorum,” diye açıkladı Igor Kukučka. Dediği gibi, fikir yaklaşık bir yıldır kafasında şekilleniyordu.

“Müze, çocukların oynaması için Spejbl ve Hurvínek kuklalarının kopyalarını yapıp yapmayacağımı sorduğu için şanslıydım, çünkü anlaşılır nedenlerle orijinallerine dokunamıyorlar. Ve o zamanlar bile kuklaları yaratırken bu fikirle flört ediyordum. Burada Mega fikirler adı altında faaliyet gösteren katılımcı bütçeli bir projeye dahil olma fırsatı geldiğinde, bundan faydalandım” dedi. tezgah için.

Hurvínek, Bratislava’da rol aldı

Sonunda, Slovak sanatçı Miroslav Žáčok yazar oldu. Ortasında, üzerinde Hurvínek’in bronz bir heykeli bulunan taş bir silindirin duracağı, birbirine bakan iki taş sıra oluşturmayı önerdi.

Heykeli yaklaşık dokuz ay boyunca yarattı. “Hurvínek Bratislava’da yapıldı, kumtaşı güney Bohemya’dan geliyor. Başlangıçta granit olması gerekiyordu ama Ukrayna’daki savaş geldi, her şeyin fiyatı yükseldi, bu yüzden farklı bir malzeme seçtik” dedi.

Oymacı Noska’nın torununun torununun torunu Jaroslav Čaban, Cheb Kalesi’nin altındaki Písečná brány mahallesindeki yeni tezgahı görmeye geldi.

“Çok beğendim. Hurvínek’in savaş alanından Gustav Nosk hakkındaki bilgilerin ortaya çıkmasına sevindim,” dedi duygularını gizlemeyen Čaban. Atasının kendisini çok etkilediğini itiraf etti. Örneğin, çocukluğunda çizmeyi çok sevmesiyle.

“O sırada Gustav’ın oğlu bana resim yapmayı öğretti. Onun hatırası olarak evde orijinal kukla tasarımlarını nesilden nesile aktarıyoruz. Ayrıca doğrudan Nosk tarafından oyulmuş minyatür bir Spejbla kuklamız var. Ne yazık ki birileri Hurvínek’i çoktan bizden çaldı” dedi.