Cheb öğrencileri Almanca’da kolayca ustalaşabilir, artık iletişim kurmaktan çekinmezler

RumBar

Global Mod
Global Mod
İki dilli eğitim projesi üçüncü yılına Eylül ayında başlayacak. “Çocuklarda büyük bir değişim görebilirsiniz. Bunu ortak okullarla yapılan toplantılarda görüyorum. İki dilli sınıftaki çocuklar utangaç değildir ve gayri resmi ilişkiler kurarlar. Şimdilik kendilerini uzun cümlelerle ifade edemiyorlar ama iletişim kurabiliyorlar. 6. ilkokulun müdürü Štěpánka Černá, “Alman dili onlar için hayatın normal bir parçası haline geliyor” dedi.

Çocuklar ve öğretmenler için zorlu

Černá’ya göre, öğretimde yeri doldurulamaz bir role sahip olan yarı zamanlı bir anadili bulabilmek çok yardımcı oldu. “Tröstau’daki ortak okulla düzenli toplantılar da faydalıdır. Avantajı, öğrencilerin sadece dili değil, aynı zamanda komşularımızın kültürünü de öğrenmesidir” dedi Černá.

Müdürü olduğu Cheb okulunun, ülkede birinci sınıftan itibaren iki dilde Almanca öğreten on okuldan biri olduğunu da sözlerine ekledi.

“Burada eğitim vermek daha zahmetlidir, bu yüzden kayıt işlemi biraz farklıdır. Bu sınıftaki birinci sınıf öğrencisinin okula hazır olması ve Almanca öğrenebilmesi için ihtiyacımız var. Çocukları psikolog ve özel eğitimci ile birlikte değerlendiriyoruz. Ancak süreç öğretmenler için de zahmetlidir. Štěpánka Černá, okulumuzda görevlerinin ötesinde çalışan ve zamanlarını ve kişisel bağlılıklarını projeye adayan insanlar olduğu için şanslıyız” dedi.

Almancadan sonra daha kolay İngilizce

Cheb iki dilli sınıf projesi sadece ebeveynleri değil, aynı zamanda bölgedeki eğitim halkını da cezbetti. Okul, ayrıntıları öğrenme ve muhtemelen benzer bir eğitim türüne başlama planlarını gizlemeyen birkaç okul müdürü tarafından ziyaret edildi. “Bölgedeki diğer okullara ilham kaynağı olmamız harika. Müdür Černá, “Sınır bölgesinde Almanca bilgisi bizim için gerçekten önemli” dedi.

Almanya’da birçok insan çalışıyor ve Çek Cumhuriyeti’nde Almanca bilgisinin avantaj olduğu şirketlerin sayısı artıyor. Goethe Enstitüsü’ndeki bir konferansta, çocukların ilk yabancı dil olarak Almanca öğrenmeye başladıklarında İngilizce’de kolayca ustalaşabileceklerini söyleyen bir anketin sonucu açıklandı.”

Eylül ayından itibaren Almanya’dan tam zamanlı bir öğretmenin katılacağı gerçeğini memnuniyetle karşılıyor. İki dilli sınıflarda öğretimi güçlendirecek ve diğer sınıflardaki çocukların da dil zorluklarının üstesinden gelmesine yardımcı olacaktır.

Yazmak biraz daha zor olacak

İki yıllık iki dilli eğitimin detaylı bir değerlendirmesi şimdi öğretmeni bekliyor. “Bu gözden geçirmenin amacı, bireysel konularda belirlenen ders planlarının yerine getirilip getirilmediğini ve nasıl yerine getirildiğini ortaya çıkarmaktır. Çocukların Çek dilinde, eğitimde, matematikte ne gibi bilgileri olduğunu değerlendirmeliyiz. Almanlar ayrıca çocukları olmaları gereken yere getirip getirmediklerini de öğrenecekler” dedi.

Öğretmenlerin gelecek öğretim yılı için yeni bir eğitim planı hazırlamaları gerektiğine dikkat çekti. Üçüncü yılda ek Almanca dil dersleri eklenir. Bir dili yeni öğrenmeye başlayan diğer üçüncü sınıf öğrencilerinin aksine, iki dilli sınıftaki çocuklar bir adım öndedir.

“Bu nedenle müfredatın değişmesi gerekiyor. Çocukların kelime dağarcığını nasıl genişletebileceğimizi ve üçüncü sınıfta yazmaya daha fazla cesaret edip edemeyeceğimizi öğreneceğiz, ki bu Almanca’da oldukça zorlayıcıdır,” diye ekledi Černá.