Cheb bakımevi muhtaçlara yardım ediyor, insanlar on yıldır ona güvenebiliyor

RumBar

Global Mod
Global Mod
“Geriye dönüp baktığımda arkamızda kalan birçok hikayeyi, bize yardım eden ve bize yardım eden birçok insanı görüyorum. Bakımevinin on yılı vesilesiyle bir broşür hazırladım ve bakımevinin işleyebilmesi için kaç kişinin bir araya gelmesi ve kaç kişinin bizi desteklemesi ve devam ettirmesi gerektiğini inanılmaz buldum. Bu bir mucize” dedi darülaceze müdürü Alena Votavová.

Hospis'in pratik işleyişine yönelik ilk adım, palyatif bakımın sağlanmasını sağlayacak bir ekibin oluşturulmasıydı. Cheb bakımevi Şubat 2014'ten bu yana ölümcül hastalara ve ailelerine ev ortamında sağlık ve psikososyal destek sağlıyor. Artık doktorlar ve hemşirelerin yanı sıra bir sosyal hizmet uzmanı ve bir psikoloğun yanı sıra bir din adamı ve bir de hizmetçi mevcut. fizyoterapist.

Ancak hedefe giden yol kolay değildi. Sivil dernek ilk olarak 2008 yılında darülaceze bakımı fikirlerini yaymak ve Chebsk'te palyatif bakım sağlayacak kurum ve tesislerin oluşturulmasını desteklemek amacıyla kuruldu. Fikir, hastaların son günlerini geçirecekleri taştan bir bakımevinin kurulmasıydı. Ancak bu fikir zamanla değişti.

Orijinal planın yerine mobil biçimde palyatif bakım sağlayan bir darülaceze oluşturuldu. Bu, tedavisi mümkün olmayan bir hastalığa sahip olan ve kalan zamanlarını evde, sevdiklerinin yanında geçirmek isteyen insanlara hizmet verdikleri anlamına geliyor. Doktorlar, terapistler ve diğer darülaceze çalışanları ihtiyaç duyulduğunda onları görmeye gidiyor. Bakıma ek olarak, bakımevinde müşterilerin yollarını daha iyi bulmalarına yardımcı olan sosyal danışmanlık da sunulmaktadır.

Kendi kendine yardım grupları ve ekipman kiralama

Profesyonel yardım, kendi kaynakları ve hayatlarının sonunu sevdikleriyle yaşama cesaretini bulmalarına ve bu dönemi hayatın anlamlı bir parçası olarak algılamalarına yardımcı olur. Alena Votavová, “Aynı zamanda hayatta kalanlara danışmanlık ve doğumdan önce, doğum sırasında veya doğumdan kısa bir süre sonra çocuğunu kaybeden ailelere de danışmanlık sağlıyoruz” dedi.

Şu anda, bakımevinde ölümcül hasta çocuklara hizmet verilmektedir. Bu sayede son anlarını ev ortamında sevdikleriyle birlikte geçirebiliyorlar. “Ailenin mahremiyetine ve isteklerine her zaman saygı duyuyoruz. Üyelerini eğiteceğiz ve tüm bakımı birlikte adım adım gerçekleştireceğiz. Endişeleri tartışacağız ve olası çözümleri arayacağız” diye açıkladı yönetmen.

Darülaceze, bakıcılar veya hayatta kalanlar için kendi kendine yardım grupları düzenlemektedir. “Birinin bakımını üstlenen ya da bir yakını öldüğünde ne kadar zor zamanlar geçirilebileceğinin bilincindeyiz. Yardım etmenin bir yolu, insanların birbirlerine yardım edebilecekleri ve destekleyebilecekleri bir alan yaratmaktır. Kendi kendine yardım grubunun üyeleri hem yardım alıyor hem de bunu sağlıyor” diye ekledi Votavová.

Darülaceze St. Jiří ayrıca Cheb ve Kraslice'de ağır hastaların ve ölmek üzere olan kişilerin evde bakımını kolaylaştıran bir ekipman kiralama mağazası işletiyor. Ayrıca yaşlıların, engellilerin ve kaza sonrası insanların yaşam kalitesinin iyileştirilmesine de yardımcı olacaklar.