Cbri’ye teslim olan Noida, 17 yapı denetim kurumundan onay istiyor | Noida Haberleri

RumBar

Global Mod
Global Mod

Noida: Noida Yetki şehirdeki binaların yapısal denetimlerini yapmak için HTE’ler ve CBRI gibi 17 teknik kuruma mektup yazmıştır.
Geçtiğimiz Kasım ayında, Yönetim Kurulu çok katlı binalar için bir yapısal denetim politikasını onayladı ve müteahhitlerin, yetkili bir enstitü tarafından yüksek yapıyı inceledikten sonra bir rapor sunmalarını istedi. Politika, bu raporun, tam veya kısmi doluluk sertifikaları almak için zorunlu olacağını söyledi.
Ancak mevcut binalar için, yapısal bir denetim yaptırma sorumluluğu geliştiriciye veya AOA’ya verildi. Belirli bir şirketin konut alıcılarının en az %25’inin kullanım belgesi aldıktan sonra beş yıl içinde kusur bildirmesi durumunda, Kurum tarafından oluşturulan bir komite şikayetleri araştıracak ve kusurların küçük mü yoksa büyük mü olduğunu belirleyecektir. kategori.
Kusurlar büyükse, ilgili inşaatçının bir yapısal denetim gerçekleştirmesi ve bunları onarması gerekecektir. Bir OC aldıktan beş yıl sonra kusurlar rapor edilirse, AOA müdahale etmeli ve bir denetim gerçekleştirmelidir.
Yetkililer, Kurumun denetim ekibine üye olmak için 17 kuruma yazı yazdığını, şimdiye kadar yedisinin onay verdiğini söyledi. Bunlar arasında IIT-Kanpur, MNIT Prayagraj, BITS Pilani, NIT Jaipur ve diğerleri arasında CBRI-Roorkee. Yetkililer, Kurumun politikayı tüm kurumların kabul etmesinden sonra önümüzdeki aydan itibaren uygulayacağını söyledi.
“Yapısal denetim paneline katılmak için ülke genelinde saygın kurumlardan izin istedik. Yüksek katlı apartmanların yönetiminden sorumlu olan müteahhit veya AOA, bu kurumlardan herhangi birine bir ücret karşılığında yaklaşabilir ve yapısal denetim yaptırabilir” dedi.
Ancak, ücretin geliştirici veya AOA ile enstitü arasında kararlaştırılması gerektiğini ve Otoritenin bunda hiçbir rolü olmayacağını açıkladı.
Kötü bina standartları hakkında sık sık yapılan şikayetlerin ardından ve geçen Şubat ayında Gurgaon topluluğunda iki kişinin ölümüne neden olan Chintels Paradiso çöküşünün ardından, Kurum, binaların teslim edilmeden önce ve sonra periyodik olarak denetlenmesini sağlayacak bir politika üzerinde çalışmaya başladı.
Şimdiye kadar Kurum, çok katlı konutlar için müteahhitten bir yazı aldıktan sonra kullanma belgesi veriyordu ve bu yazı da bir yapı mühendisi veya teknik ofis tarafından veriliyordu.
Şu anda şehirde 116 proje var. Bunlardan 47’si tamamlandı, diğerleri ise yapım aşamasında.