Büyükannesi ona ilk gitarını aldı, şimdi Vojtěch Brázda Motorband'da çalışıyor

RumBar

Global Mod
Global Mod
Müzikal başlangıcında diğerlerinin yanı sıra Teplice'li efsanevi metal grubu Motorband'dan etkilendi. Müzisyen 2019'da başarılı bir şekilde seçmelere katıldı ve artık bu rock partisinin ayrılmaz bir parçası. Vojta, Motorband'ın yeni stüdyo albümünün tamamlanması sırasında bir röportaj verdi.

Müzikal başlangıcınız neydi? Hangi gruplarda çalıştınız?
Küçük yaşlardan itibaren müzik benim için önemliydi. Yavaş yavaş doğal olarak rock ve metal müziğe yönelmeye başladım. Sonunda çeşitli grupların konser kayıtlarını izleyerek elektro gitara kapıldım.

Büyükannem bana ilk gitarı aldı. Geçtiğim gruplara gelince, ilk grup ben on yedi yaşımdayken geldi ve adı Huge Rat'ti. Bunu, Sokol grubu Liberate'de neredeyse sekiz yıllık bir çalışma ve ardından 2019'da Motorband'a geçiş izledi.

Bölgede yetenekli bir gitarist olarak tanınıyordunuz. Ancak ulusal düzeyde popüler bir gruba başvurma fikri nasıl ortaya çıktı?
Liberate grubundan ayrıldıktan sonra müzikle ilgili bundan sonra ne yapacağımı düşünüyordum. Bir süre sonra Teplice Motorband için bir seçmeler ortaya çıktı. O anda bunun benim fırsatım olduğunu biliyordum. Seçmelere başvuracağıma ve kazanacağıma karar verdim.

Doğum tarihinden bir hafta önce hazırlıklara uyum sağladım ve götürülmekten başka hiçbir şeye güvenmedim. Böyle bir anda sadece buna yüzde yüz inanmanız ve elinizden gelenin en iyisini yapmanız gerekiyor. Eğer birisinin şu klasik fikri varsa: “Bunu deneyeceğim ve işe yaramazsa, dünya parçalanmaz”, o zaman bunun hiçbir önemi yoktur.

Daha önce Motorband hayranı mıydınız? Çalışmalarını biliyor muydunuz? Eğer öyleyse, grup hakkında neyi beğendiniz?
Motorband'ı ilkokuldan beri tanırım. Kabát grubu ve onların gitaristi Tomáš Krulich'in Motorband'da çalması sayesinde rock müziğin içinde büyüdüm. Kabat'a dönmeden önce Made in German albümünü orijinal kadrosuyla kaydetti. Bu bağlantı sayesinde Motorband'ı dinlemeye geldim. Grubun bana çok yakın olan müzik tarzını başından beri beğeniyorum, bu yüzden Motorband'a katıldım. Diğer şeylerin yanı sıra grubun güçlü geçmişi de ilgimi çekti.

Grup lideri ve Motorband'ın kurucusu Libor Matejčík'in büyük bir mükemmeliyetçi olduğu ve grup üyelerinden dikkatli hazırlık ve disiplin gerektirdiği söyleniyor. Bu sizi seçmelere katılmaktan caydırmadı mı?
Bu konuda onunla aynı fikirde olduğum için bu konuda endişelenmedim. Her neyse, onun bu itibarı bazı yerlerde biraz fazla şişirilmiş. Benim açımdan ülkenin her yerinde büyük konserler vermek istemenize karşılık gelen normal bir tavrı ve gereksinimleri var.

Seçmeler nasıldı?
Tüm adayların hazırlanmak için biraz zamanları vardı ve sonra yavaş yavaş Máča (grup lideri Libor Matejčik'in takma adı, ed. not) ile tanıştık, onunla oynadık ve konuştuk. Genel olarak iflasa yaklaşım belirleyiciydi. Belirleyici olan sadece gitar çalmak değildi, aynı zamanda grubun çalışmaları, geçmişi ve üye olmaya yönelik samimi ilgi hakkında belirli bir bilgi birikimi de vardı.

Ayrıca sivil bir işiniz var. Gruba katılmak hayatınızı nasıl değiştirdi? İşe gidip gelme, provalar ve diğer Motorband operasyonel işlerini halledebilir misiniz?
Motorband'a katıldığımda zaten şirkette beş yıldır çalışıyordum. Bu süre zarfında oradaki meslektaşlarım ve üstlerim ile gerçekten iyi ilişkiler geliştirdim. Ayaklarımın altına asla sopa atmamalarını ve grupla olan faaliyetlerimin tehdit edilmemesini gerçekten takdir ediyorum. İzin almak asla sorun değil. İşe gidip gelmeyi umursamıyorum, araba kullanmayı gerçekten seviyorum. Benim için rahatlatıcı.

Oldukça zor bir dönemde gruba katıldınız. Kadro değişti, birkaç şarkıcı sırayla geldi. Hiç seçmelere başvurmamanız gerektiğini hissettiniz mi?
Daha önce hiç bu duyguyu yaşamamıştım. Hayatımın en iyi kararlarından birini verdiğime hâlâ inanıyorum ve Motorband'a güveniyorum.

Grupla birlikte farklı yerlere seyahat ettiniz, birçok festivalde çaldınız. Gençken örnek aldığınız diğer müzisyenlerle tanıştınız mı?
Evet, bu festivallerde oluyor ve bunu gerçekten takdir ediyorum. Bu ve Motorband'dan takım arkadaşlarımla oynamak benim için harika çünkü onları daha önce sadece hayran olarak tanıyordum. Ama örneğin Arakain üyeleriyle, Olimpiyatlardan Petr Janda ve diğerleriyle tanışma şerefine eriştim.

Beni çok mutlu eden bir deneyimden daha bahsetmem gerekiyor. Kabatlı gitarist Tomáš Krulich Teplice'deki konserimize geldi. Bu benim için nostaljik bir an oldu çünkü ilk günlerimde Kabát'ın şarkılarını gitarda öğrenmiştim ve Tomáš çocukluğumda bana çok ilham verdi. Onunla sohbet benim için çok güzeldi.

Motorband denilince pek çok hayranın aklına, grupla seksenli yılların meşhur dönemini yaşayan şarkıcı Kamil Střihavka'nın adı gelir. Kendisiyle tanışma fırsatınız oldu mu? Bir daha sizinle birlikte, örneğin konuk olarak sahneye çıkacağını düşünüyor musunuz?
Kamil Střihavka gruptan ayrıldıktan sonra Motorband'la birkaç kez sahneye konuk olarak çıktı ama ben henüz oraya gitmedim. Bir daha olur mu bilmiyorum ama her şey mümkün. Ama kendisiyle şahsen tanışmadım.

Meslek gruplarının nasıl çalıştığına dair bir fikriniz olmalı. Doğrudan perde arkasına geçmeniz şu anda sahip olduğunuzdan farklı mıydı?
İlk günlerimde canlı konserlerin kayıtlarını, gruplarla ilgili belgeselleri, turne gezilerini, stüdyo kayıtlarını vb. izlediğim için fikirlerim gerçeğe oldukça yakındı ve bunu şimdi diğer gruplarda da deneyimliyor ve görüyorum. Elbette, bazı şeylerin zaten daha büyük ölçekte yapıldığı müzik sahnesinin zirvesinde değiliz ama yine de çok yakınız.

Motorband şu sıralar yeni bir albüm çıkarıyor. Hayranlar neyi sabırsızlıkla bekleyebilir? Bu, dinleneceğiniz ikinci kayıt. Film çekmek sizin için farklı mıydı?
Stüdyoda kayıt konusunda zaten biraz deneyimim vardı. Yani yeni üyesi olduğum Motorband ile Black and White albümünü kaydederken bilinmeze girmedim. Bir sonraki albümün kayıtları şu anda devam ediyor, neredeyse sona yaklaşmışken. Farklı bir stüdyoda ve miksaj masasında farklı bir kişiyle, müzisyen ve yapımcı Richard Scheufler Jr. ile üzerinde çalışıyoruz.

Onunla çalışmak harika ve birbirimizi anlıyoruz. Benim bakış açıma göre hayranlar harika müzik, şarkı söyleme ve şarkı sözlerini sabırsızlıkla bekleyebilirler. Máča harika bir yazar ve eminim ki bir önceki albümden çok daha iyi bir albüm kaydediyoruz. Peter Kutheil'in şarkı söylemesi benim için gerçekten mükemmel. Sesi albüme daha da enerji katıyor.

Grup ve işin yanı sıra herhangi bir hobiye zamanınız var mı?
Futbolu seviyorum ve TJ Dynamo Krajková kulübü adına bölge şampiyonasında oynuyorum. Orada küçük bir çocuk olarak başladım. Lisede futbol oynamayı bıraktım ve şimdi yıllar sonra geri döndüm. Orada çok sayıda insan var. Her ne kadar tam anlamıyla en iyi oyunculardan biri olmasam da beni alıyorlar ve bundan çok keyif alıyorum. Cuma ve cumartesi günleri Motorband ile konserlere gidiyorum ve pazar günleri Krajková'daki oyun alanında uçuyorum.