Bu onu sokak antrenmanında başarısız olmaktan kurtardı. Şimdi kendisi gençlere daha iyi bir yol gösteriyor

RumBar

Global Mod
Global Mod
“Aslında kendimi arıyordum. Hayatın tamamen farklı, daha iyi olabileceğini anlamam uzun zaman aldı. Gözlerimi sadece kızım açtı. Doğduğunda neden bir değişiklik denemiyorsun diye düşündüm. Beni her zaman destekleyen kız arkadaşım sayesinde yeni bir hayata başlamayı başardım. Ama itiraf etmeliyim ki zordu” diye anımsıyor Marek Berky, çabalarının başlangıcını.

Ancak vazgeçmek istemedi. Isırdı ve her antrenmanda daha da güçlendiğini hissetti. Bir süre sonra egzersiz onun için uyuşturucu haline geldi. “Her gün her türlü hava koşulunda antrenman yaptım. Soğukta antrenman barları o kadar donmuştu ki eldivenlerim onlara yapışıyordu. Öğleden sonra iş yerindeki vardiyamdan sonra geceleri oyun alanına da gittim. Bugün bile buna Batman eğitimi diyorum” diye gülüyor Marek, başlangıçta sahada tek başınaydı.

Yavaş yavaş diğer meraklılar da ona katılmaya başladı ve grup büyüdü. İşte o zaman egzersizin yardımcı olabileceğini düşündü. Özellikle çocuklara ve gençlere boş zamanlarını değerlendirmenin, sokakta takılıp yaşamamanın alternatif bir yolunu sunabilir. Facebook'ta Street Workout Marek Bery grubunu kurdu, halka yönelik antrenmanlar düzenlemeye ve sokak antrenmanı yarışlarına gitmeye başladı. Yavaş yavaş kendini geliştirdi ve işinin yanı sıra Habartov'daki bir çocuk evinin himayesinde sokak antrenmanları yapıyor.

“Kendimi sporun içinde buldum. Onun sayesinde hayatta neyin önemli olduğunu anladım ve kendim üzerinde çalışmaya başladım. Yeterli sayıda çocuk izlemeye geldiğinden onları da sahadaki antrenmanlarıma dahil etmeye başladım. Onlara boş zamanlarını geçirmeleri, sigara, alkol ve uyuşturucu gibi cazibelere direnmeleri için başka bir alternatif sundum… Ve işe yarıyor. Mantıklı,” Bery başını salladı.

Sosyal dışlanmanın merkez üssünde

Yeniden başlatmanın her zaman başarılı olmadığını itiraf ediyor. “Bazı insanlar kendi başlarına çalışmaya başlıyorlar ama bir süre sonra başları yeniden belaya giriyor. İrade ve kararlılık gerektirir. O zaman egzersiz ilaca dönüşür. Bunun yapılabileceğinin kanıtı çevredeki gençlerdir. Kendilerine meydan okuyabildiler ve bugün hayatın uyuşturucu ve sosyal yardımlardan başka bir şey olduğunu anladılar” diye etrafına bakıyor ve Habartov'da sosyal dışlanmayla mücadele eden çok sayıda aile olduğunu ekliyor. Çevresindeki ekip hep birlikte onlara yardım etmeye çalışır.

“Spor, çocukları tekrar yoluna sokmanın, şehrimizde uyuşturucuyu ve suçu azaltmanın bir yoludur. Herkes bize gelebilir, kayıtsız ve katkısız çalışıyoruz. Street Workout Habartov ekibi tamamen ücretsiz bir gruptur. Biz sadece ortak çıkarları paylaşan bir grup insanız. Ayrıca çeşitli yardım etkinlikleri düzenliyoruz. Son sefer Cheb bakımevine yardım etmekti” diye belirtiyor.

Hospice St. için Klyky etkinliği Jiří'ye toplam 23.500 şınav çeken 87 kişi katıldı. Yardım kuruluşu, yönetimi en az 15.000 şınav çekilmesi halinde koleksiyona 15.000 kron ekleme sözü veren Habartov şehri tarafından da desteklendi. Darülacezenin ölümcül hastalar için ilaç, tıbbi ekipman ve yardım malzemeleri satın almak için kullanacağı toplam 26.255 kron toplandı.