Bir lütuf mu yoksa bir lanet mi? Pazarlardan kaydırılan tedarikçiler Noida’da dağıtılır | Noida Haberleri

RumBar

Global Mod
Global Mod
NOIDA: Bazıları için bu bir lütuf. Çoğu için çok değil.
Noida Otoritesinin satıcıları şehrin bazı hareketli pazarlarından özel bölgelere taşıma hamlesi, tüccarlardan karışık tepkiler aldı. Bazıları derli toplu pazarların gönül rahatlığıyla iş yapabilecekleri anlamına geldiğini söylerken, diğerleri insanların yeni satış bölgeleri hakkında bilinçsizliğinin artan kayıplara yol açtığını iddia ediyor.

gfx

satıcılar iken Brahmaputra Pazarı ve Ganga alışveriş merkezi Sektör 29’dakiler Sektör 37’deki bir bölgeye taşındı, Atta Pazarı’nın kaldırımlarını dolduranlara Sektör 38’de yer verildi. Sektör 18 Pazarı’ndaki satıcılar için geçiş nispeten kolay oldu – bir şeride taşındılar aynı alanda Haldiram çıkışının arkasında.
Brahmaputra pazarında bir elektronik ve saat tamircisi işleten Rakesh Kumar, transfer edildikten sonra kazancının önemli ölçüde düştüğünden yakınıyordu.
“Orada dükkânı ziyaret eden en az 4-5 müşteri olacağından günlük 1.000 Rs kazanırdım. Ama sektör 37 satış bölgesinde zar zor 200-300 Rs kazanıyorum. Bu bölge pazarlardan uzak. İnsanların buraya geldiğinden şüpheliyim. Brahmaputra pazarı mesafeyi yürüyerek buraya gelmek istiyor” diyor.
Mohammad Altaf daha iyi değil. Geçimini kıyafet satan Altaf, “Buraya çok az insan geliyor. Günlük işim 6.000-7.000 Rs düştü. Satıcıların buraya taşındığını hâlâ bilmeyen birçok insan var” diyor.
Ticaret eksikliğinin yanı sıra, Sektör 37’deki pembe satış bölgesindeki kadın tüccarlar başka bir sorunla karşı karşıya. “Burası bazı temel olanaklardan yoksun. Örneğin, kadınlar için tuvalet yok, makinelerin fişini çekecek elektrik panosu yok. Kadın evi görünümü ve hissi vermek için inşa edilen tek şey bir platform ve pembe bir yapı.” Fiziksel engelli eşi Rupa Devi’ye bir dükkan tahsis edilen ancak Ocak ayından bu yana açmamış olan Shiv Chandra Saha, dost canlısı bir pazar” dedi.
Evergreen Sweets and Snacks’ten Ganesh için mağazanın taşınması cirolarında herhangi bir fark yaratmadı. “Düzenli müşterilerimiz var, sabit gereksinimleri olan müşterilerimiz var. Bu nedenle günlük operasyonlarda hiçbir fark yok” diyor ve mağazasının etrafındaki alanın artık daha temiz ve düzenli olduğunu sözlerine ekliyor.
Atta pazarından ayrılanlar da baskıyı hissediyor.
Botanik Bahçesi’nin Sektör 38’deki satış alanında gutkha, alkolsüz içecekler ve benzeri şeyler satan Dharmendra Singh, “300’den fazla kişiye burada tezgah açma izni verildi, ancak yalnızca birkaçı gerçekten bunu yaptı” dedi.
Satışlar o kadar iyi olmasa da, aynı satış bölgesinde giyim mağazasını kurmak için her gün Badarpur’dan otobüsle seyahat eden Muneshwar Singh mutlu.
Nedenini açıklıyor. “Atta pazarında 32 inçlik bir alana ihtiyacı olan bir satıcının günlük 1.000 Rs kira ödemesi gerekiyor. Diğer 1.000 Rs, polise ve mafyalara rüşvet ödemeye gidiyor. Yani günlük 2.000-2.500 Rs ödesem bile, bir düşünün. eve götürdüğüm gerçek para. Bu satış bölgesinde günde yalnızca 2-3 müşteri alıyorum ve 700 Rs ile 1200 Rs arasında bir şey kazanıyorum. Buradaki kira da düşük – ayda yalnızca 3.000 Rs Yani bir anlamda, “Ben Burada daha çok kazanın” diyor.
Piyasalardaki tüccarlar da satıcıların değişmesinden memnun. Bunların arasında Atta Market’te bir dükkanı olan Ram Gopal Batra da var. TOI’ye “Artık pazarlar daha az kalabalık olduğu için buraya sadece mal alması gerekenler geliyor. Eskiden o kadar çok karmaşa ve kaos vardı ki insanlar buraya gelmezdi” diyor TOI.
Parvesh Kumar’ın işleri de düzeldi. “İnsanlar orijinal mağazalardaki ürünlerin fiyatlarını tezgahlardakilerle karşılaştırırdı. Artık sadece gerçek müşteriler alıyoruz” diyor.