Bir anne hasta kızı için bir terapi tasarladı. Ormanı ceplerinde saklamaya başladılar

RumBar

Global Mod
Global Mod
“Başlangıçta epilepsi hastası kızım için bir terapiydi. Reçine kaplı mantarlardan anahtarlık yapmaya başladık. Bu bir emzik ama ince motor becerilerini geliştirmek için kesinlikle mükemmel.” Jaroslava işinin başlangıcını anlatıyor. Daha sonra Noel pazarlarında anahtarlığa ilgi olduğunu öğrendi. Ve beraberinde şu tür sorular geldi: “Küpe ister misin? Yüzükler mi? Kolye mi?” Ve Jaroslava kendi kendine şöyle dedi: “Neden olmasın?”

Peki neden sadece mantarlar? Kurutulmuş çiçekleri reçinenin içine dökmeye ne dersiniz? Ya da belki bir karahindiba? Fikirden gerçekleştirmeye sadece bir adımdı. Ama biraz karmaşık. Hemen hemen her ebeveynin yaşadığı zorluklarla ilgili olarak kuyumcu, “Üretim kısmi bir görev haline gelir gelmez kızım için eğlence olmaktan çıktı” diyor.

Jaroslava'nın günlük programında boş bir an bulmak zor. Sabahları ofis işi, öğleden sonraları iki kızına ayırdığı zaman, akşamları ise evin neredeyse tamamı atölyeye dönüşüyor. Evindeki belki de tüm kitaplardaki çiçekleri kurutuyor, yatak odasında çoğunlukla güzelliğin ellerinin altında doğduğu bir masa bulunuyor. Hafta sonlarını genellikle pazarlarda geçirirler. Akşamları da planlar yapıyor. Ve onlara sahip olduğunu!

En büyük hayal? Korumalı atölye

Onlardan biri “Bu işin bir gün beni desteklemesini isterim” diyor. Ancak yavaş yavaş bu hedefe doğru ilerlemek istiyor. “Her şeyi kendi paramla yapıyorum, tek kuruş borç almadım” diyor. Ancak Hřebečná'daki evin alanı ona çok küçük geliyor. “Jáchymov Medical Spa bana atölyemi taşıyabileceğim yüzme havuzu merkezinin yakınında bir yer teklif etti. Spa yönetimi de ürünlerimi Noel hediyesi olarak sunarak beni ağırladı” diye açıklıyor Jaroslava.

Belki de en büyük hayali korunaklı bir atölye kurmaktır. “Fikir şu ki, kızım 18 yaşına geldiğinde bunu başlatmak istiyorum. Tıbbi engeli olan insanlara bu şansı vermek istiyorum. Ya epilepsi ya da multipl skleroz hastası olanlar için. Onlara kendilerini gerçekleştirebilecekleri bir yer yaratmak istiyorum. Ancak bu bile aşamalı bir süreç olacak” diye ekliyor Jaroslava. Bu, Eylül ayında başvurmak istediği, yeni kurulan girişimcilere yönelik bölgesel sübvansiyonla hızlandırılabilir.

Bazen piyasada mavi unutma beni çiçekli kolyeler, karahindibalı lambalar veya belki de her türden kır çiçekleri ve otlarla dolu bir gülle kutusu gördüğünüzde, tüm bu güzelliğin Jaroslava Balíková'nın elleri tarafından yaratıldığından neredeyse emin olabilirsiniz. . Ayrıca Instagram'da da keşfedebilir ve burada lesvkapse hashtag'i altında bulabilirsiniz.