Bakan Černochová şirketlerle silah endüstrisine olası katılım konusunda görüştü

RumBar

Global Mod
Global Mod
Firmalara silah sanayinde faaliyet gösterebilmeleri için hangi şartları taşımaları gerektiği, nasıl ilerlemeleri gerektiği ve hangi sertifikalara ihtiyaç duydukları konusunda talimatlar verilmesi amaçlanmaktadır.

Karlovy Vary Bölgesi Bölgesel Ticaret Odası başkan yardımcısı Filip Dušek, “Bu bağlamda bir dizi şirketle görüşüyoruz” dedi.

Jana Černochová'ya göre Avrupa Birliği ve NATO'dan gelen fonlar da bölgedeki olasılıkların haritalandırılmasına yardımcı olabilir. “Bunlar örneğin insansız araçlar, önemi Ukrayna'daki savaşta ortaya çıktı. İster üretimi olsun, ister parça tedariği olsun” diye belirtti Savunma Bakanı.

SUAS Grubu için bu alanda iş birliği fırsatları da açılıyor. Şirketin yönetim kurulu başkanı Jan Filip, “Nakliye ve ağır ekipman alanında fırsatlar var” dedi. Ona göre çoğu durumda şirketin bireysel şirketlerinde üretilen bileşenlerin orduda kullanılan teknolojiyle ortak bir yanı var.

“Sadece doğrudan askeri tesislerde değil, lojistik ve benzeri konularda da. Orada çok fazla alan görüyorum” dedi Filip.

Eğitim alanının daha az önemli olmadığını düşünüyor. “Bölgemiz açısından son derece önemli. Ortaokul askeri okulla iş birliği yapıp öğrencilerini salonlarımızda ağırlayabilirsek mutlu oluruz” diye konuştu.