Aktör Havlínek, yalnızca utanmama gerek olmayan rolleri seçtiğimi söylüyor

RumBar

Global Mod
Global Mod
Oyuncu, müzikseverlerin onu rock sahnelerinde müzisyen olarak görebileceği Karlovy Vary'de büyüdü ve daha sonra yetenek, çalışma ve dikkatli hazırlık sayesinde Prag tiyatrolarında ve kamera önünde deneyim kazanmaya başladı. Karlovy Vary'ye kızmadı, düzenli olarak ailesini ziyaret etmek için buraya geliyor ve aynı zamanda hokey kulübü HC Energie Karlovy Vary'yi de destekliyor. Aktör, hayalindeki rol hakkında fikir sahibi olarak “Büyük bir film görevi hâlâ beni bekliyor” diyor.

Röportajı ayarladığımızda, yakında bir tiyatro galanız olacağını söylemiştiniz. Hangi oyun ve nerede görülecek?
23 Mart Cumartesi günü Komedi Tiyatrosu'nda Krásný Nový Svět oyununun galasını yaptık. A. Huxley'in Medeniyetin Sonu (Cesur Yeni Dünya) kitabının dramatize edilmiş halidir. Bu benim için bir şekilde yeni bir deneyim. Yapım ekibinin neredeyse tamamı Slovenyalı, dolayısıyla İngilizce iletişim kuruyoruz ama Çekçe oynuyoruz.

Karlovy Vary'den geliyorsunuz. Buraya düzenli olarak gelir misin?
Annem hâlâ burada olduğundan, vakit ve birkaç gün izin olunca kızımı da alıp büyükannemi görmeye gidiyoruz. Burada bahçeli bir evimiz var, bu nedenle diğer şeylerin yanı sıra Prag'dan ve iş atlıkarıncasından harika bir kaçış. Aynı zamanda HC Energie Karlovy Vary'nin de büyük bir hayranıyım. Fırsat buldukça Karlovy Vary'nin dışında bile hokeye gidiyorum.

Oyunculuğa nasıl başladınız? Yolculuğunuzu anlatabilir misiniz? Çocukluğundan beri ondan etkilendin mi?
Başlangıç, Karlovy Vary'deki Antonín Dvořák Temel Sanat Okulu'ndaki drama öğrencileriyle oldu. Annem bu okulda piyano öğretiyor. Orada altı yaşımdan itibaren öğretmen Jiřina Rottová'nın yanına gittim. Ergenlik çağıma gelindiğinde Dagmar Tiyatrosu'nda Hanka Franková'nın yönetimi altında oyunculuğa başladım. Daha sonra oyunculuk konservatuarına giremedim, bu yüzden Vary'de kaldım ve müzik salonunda eğitim aldım. Mezun olduktan sonra beni drama oyunculuğu için DAMU'ya götürdüler. Okul sırasında zaten Palmovka Tiyatrosu'nda veya Vinohrady'de misafirdim. Geriye dönüp baktığımda, durumun böyle olmasına ve lise mezuniyetime ve müzik okulundan mezun olana kadar Karlovy Vary'de kalmama sevindim. Eğer Prag'a on beş yaşımda gitmiş olsaydım, kim bilir benim için nasıl olurdu (gülüyor).

Tiyatrolar giderek çoğaldı. Şu anda hangilerinde aktifsiniz?
Şu anda Prag Belediye Tiyatrolarında (ABC, Komedi, Rokoko) altıncı sezonda görev yapıyorum. Sezon boyunca izleyiciler beni Dejvické tiyatrosunda III. Richard'ın prodüksiyonunda da görebilirler. ya da Evet Sayın Başbakan! Korkuluksuz Tiyatro'da. Yaz aylarında benimle hem Shakespeare Festivali'nde (Hamlet) hem de Český Krumlov'daki (Dracula) Döner Oditoryum'da buluşabilirsiniz.

Yakın zamanda Çek Aslanı'na katıldınız. Etkinliği nasıl beğendiniz mi? Galada hangi rolde yer aldınız?
Etkinlik harikaydı. Tesadüfen, Çek Film ve Televizyon Akademisi arkadaşım Agáta ve bana birer ödül vermemiz için başvurdu. Başrol oyuncusu ödülünü ben sunuyordum. Gergin olmadığımı söylemeyeceğim. Ama çok güzel bir deneyim ve hoş bir akşamdı.

Çok fazla sinema deneyiminiz var. Sinema başlangıcınızı nasıl hatırlıyorsunuz? Tiyatro ve film arasındaki fark nedir?
Özellikle gelecek olan rolleri sabırsızlıkla bekliyorum. Filmimin başlangıcını DAMU'daki üçüncü yılımla tarihlendiriyorum ve bu zaten on yıl önceydi. Jaroslav Brabec'in yönettiği American Letters filmiydi. Orada, Antonín Dvořák'tan eğitim alan Çek besteci, orkestra şefi ve viyolacı Oskar Nedbal'ın öğrencisi olarak çaldım. Hynek Čermák tarafından canlandırıldı. Bu benim ilk film deneyimimdi ve oldukça büyük bir deneyimdi. Keman çalıyor olmam oyuncu kadrosunu kazanmamda bana yardımcı oldu. Film çok iyiydi. Ayrıca televizyon çalışmaları için o zamanlar yeni olan kategoride Çek Aslanı ödülünü aldı. Kısa kariyerim boyunca zaten tiyatroda pek çok güzel rol oynadım ama hala büyük bir sinema görevi beni bekliyor (gülümsüyor). Ancak bu yılın birçok zorluğu beraberinde getireceğini düşünüyorum.

Senaryoları nasıl öğreniyorsun? Bununla ilgili bir problemin mi var?
Şans eseri şarkı sözlerini iyi öğreniyorum. Deyim yerindeyse görsel hafızam var. Bazı şeylerin altının düzgün çizilmesi gerekiyor, hatta bazen numaralandırıyorum. Uzun süreli kullanım için tiyatro için ve kamera provaları ve küçük çekimler için bilinçli olarak farklı metinler öğreniyorum, böylece daha sonra unutabilirim.

Eğlenceli bir çekim deneyiminiz mi var?
Ben mutlu bir çekim deneyimiyim!

Kendinizi ekranda gördüğünüzde ne hissediyorsunuz? Kendinize bakan veya çekimler bittiğinde artık izlemediğiniz oyunculardan mısınız?
Daha önce filmleri ve dizileri çok amaçlı izlemezdim. Bu durum değişti çünkü kendi uygulamamın ve daha fazla gelişimimin bir parçası olarak, görüntüleri görmenin ve ondan bir şeyler çıkarmanın iyi olduğu sonucuna vardım. Şimdi bazen dönüp kendime bakıyorum.

İzleyiciler bu yıl sizi hangi filmleri görecek?
Nagano'nun çocukları muhtemelen artık sinemalarda değil ama çeşitli internet platformlarındalar. Artık Sisteki Gölgeler CT'de ve ayrıca Güce Yedi Adım'da yayınlanıyordu. Hatta birçok Çek Aslanı ödülüne aday gösterilen Dance Matylda filminde küçük bir rolüm bile var. Ulusun Kızı'nı ve hatta belki bir suç dramasını sabırsızlıkla bekleyebilirsiniz. Bu yıl daha yoğun olmalı.

Rollerinizi nasıl seçiyorsunuz? Birini reddetmek zorunda mıydın?
Bana kesinlikle teşekkür ederek geri çevirmem gereken roller teklif edildi. Ama ben projelere şans vermeyi ve onlarda kendime yakın bir şeyler aramayı tercih ediyorum. Benim için orada değilse, takımın geri kalanı için bir anlam ifade etmiyor.

Seni birçok reklamda öne çıkardım. Onlarda performans sergilemenin sakıncası var mı? Onları nasıl seçersiniz?
Bunun zevkle ve her birimizle ilgili olduğunu düşünüyorum. Her aktör farklıdır. Bu reklam yapmıyor, bu uzun süreli bir diziye girmiyor, bu sadece bu, bu tam tersine her şey. En çok keyif aldığım ve utanmama gerek olmayan şeyleri yapmak benim için önemli. Örneğin rollerden ne bekleyeceğinizi ve bunların size neler getireceğini veya sonunda şirkete ne getirebileceklerini bilmeniz iyi olur.

Kendinizi beş ya da on yıl sonra nerede görüyorsunuz? Yabancı bir filmde mi?
İleriye bu şekilde bakmıyorum ve eğer bakarsam, daha fazla aile refahı ve bu türden bir memnuniyet görüyorum. Her neyse, bir hafta içinde bir galasım var ve altı ay sonra zaten hazırlanabileceğim harika bir rolün çekimlerine başlamam gerekiyor. Harika bir senaryoya ve aynı derecede harika bir ekibe sahip bir film olacak. Bu yüzden hala sabırsızlıkla bekleyeceğim bir şey var.