Acı gerçek: Karnataka’daki Kodagu’da kuru hava nedeniyle bal üretimi düştü | Haberler

FontikUpa

Member

MADİKERİ: Kuru hava koşulları Kodagu bölgedeki bal üretimini etkilemiş ve tozlaşma etkilenmiştir. Genellikle nektar oluşumu ve tozlaşma Mart, Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleşir.
Ancak Kodagu’nun bahçecilik departmanının arıcılık sorumlusu BD Vasanth, muson öncesi yağmurların olmaması ve kuru hava nedeniyle çiçeklerin kuru ve yanması nedeniyle nektar oluşumunun gerçekleşmediğini ve bu nedenle düştüğünü söyledi. Kahve çiçeklerinin bile bal arılarının nektar toplamasına yardımcı olacak muson öncesi yağmurlara ihtiyacı var.
Bu mevsimde arılar çeşitli çiçeklerden nektar toplarlar. Kodagu sampaje bölgelerinde nektar, arılar tarafından kauçuk bitkilerinin filizlerinden toplanır. Ancak bu balın tıbbi değeri yoktur ve fiyatı kg başına 500 Rs’den azdır. Çiçeklerden üretilen orijinal bal 1.000 ila 1.400 Rs arasında satılmaktadır.
Yetkili, “Kayıştırılmış bal bile ilçede çok miktarda satılıyor ve balın kilosu 200 Rs’den çok düşük bir fiyata satılıyor. Uzmanlar gerçek balı dilde tadarak tanıyabilirler” dedi. Muson öncesi yağmurların 10 gün içinde gelmesi halinde bal üretiminin toparlanabileceğini söyledi. Aksi takdirde kurak mevsim bu yıl büyük üretim kayıplarına neden olabilir. Üretim, ormanlık alanlardan çıkarılan balı içermemektedir.
Geçen yıl üretilen toplam bal 500 tondu. Toplam üretimin değeri Rs 532 lakh idi. Toplam 35 hektarlık arazi üzerinde devlete ait 12 adet bal üretim merkezi bulunmaktadır. Kodagu’nun 60.500 kovanlı 12.897 arıcısı var. 50.500 arı ailesinin bakımı yapılıyor.
Yakınlardaki Galibeedu köyündeki kutuların bakımını yapan ve arıcılığı sürdürmek için arı kovanları ve diğer temel malzemelerle uğraşan Madikeri’de deneyimli bir arıcı olan K Vasanth, birkaç yıl önce Tayland’daki ölümcül arıcı hastalığından sonra, arı ailelerinin saldırıya uğradığını hatırlıyor. bal üretiminin toparlanması henüz eski seviyelere dönmedi.
Birçok arıcı, ağır kayıplar nedeniyle arıcılık üretimini atladı. Hastalık henüz tamamen geçmedi” dedi. Vasanth, “Yağmur mevsiminde arı faaliyetleri durma noktasına geliyor ve mevcut mevsim tozlaşma ve nektar toplama için daha iyi, bu yıl da bundan etkileniyor” dedi. Katkılı balın kontrolsüz satışının, gerçek arıcıların arıcılığı canlandırma çabalarını da etkilediğini sözlerine ekledi.