70 yıldır fotoğraf çekiyor. Hikayesi ve duyguları olan resimlerin mobil çağda bile hayatta kalacağına inanıyor

RumBar

Global Mod
Global Mod
Doğa resimlerine olan sevgisi onu asla terk etmiyor. Neredeyse yetmiş altı yaşında olmasına rağmen elinde fotoğraf makinesiyle ormana gitmekten çekinmiyor ve çeşitli kuş ve diğer hayvan resimleri için iki gün boyunca neredeyse hareketsizce bekliyor. Žilice'li fotoğrafçı daha başlangıçta gülümsedi: “Röportajımızı makul bir süre içinde bitirmemiz gerekiyor, nadir bir baykuşun fotoğrafını çekmek için kısa bir süre sonra ayrılıyorum.”

Fotoğraf çekmeye ne zaman başladığınızı hatırlıyor musunuz?
Yaklaşık sekiz yaşındaydım. İşte o zaman kamerayı aldım. İlk fotoğrafları çektiğimde bu benim için büyük bir dürtü oldu ve hemen bağımlısı oldum. Önce doğanın ya da çiçeklerin fotoğraflarını çekmeyi denedim. Altmış sekiz yıl önce tamamen farklı bir zamandı. O zamanın kameralarını kurmak da çok zordu, bu kadar çok yayın yoktu. Bir geliştirici, tamirci veya ışık kaynağına sahip olmak bir rüyanın gerçekleşmesi gibiydi. Her şey deneme yanılma yoluyla yaratıldı. Daha sonra kendim farklı ışıklar yapmaya çalıştım.

Tepelska'da büyüdüm. Teplá'da bilgi almak için gittiğim deneyimli bir fotoğrafçı vardı. Değerli tavsiyeleri için oraya gidiş-dönüş yedi kilometre yürümüş olmama rağmen, benimle paylaştığı bilgiler buna değdi.

Fotoğrafçılığı ne zaman daha ciddiye almaya başladınız? Bir gün mesleğinizin bu olacağını düşündünüz mü?
Başından beri az çok ciddiye aldım. Bahsettiğim gibi, tamamen onun tarafından emildim. Ancak ilkokulun tavsiyesi üzerine ortaokul ziraat okulundan mezun oldum. Annem ve babam çiftçiydi, dolayısıyla ilkokulda beni bu alana yönlendirdiler. O zamanlar fotoğraf çekerek para kazanmak pek yaygın değildi. Daha sonra fotoğrafçılık konusunda yeniden eğitim aldım ve hâlâ birkaç kutu fotoğraf malzemesine sahibim. Her şeyi çalıştım, denedim, mümkün olduğunca fazlasını özümsemek istedim.

Bir fotoğraf stiliniz veya deseniniz var mıydı?
Kimseyi kopyalamamaya çalıştım. Her zaman kendime ve hissettiğime göre fotoğraf çektim. Kendimi başkasına göre yönlendirmek bana pek çekici gelmiyordu.

1989'dan sonra profesyonel fotoğrafçılığa mı başladınız?
Evet, hemen bir fotoğrafçılık işi açtım. Sosyalizmde geçimimi bundan sağlamam için hiçbir koşul yoktu. Mesela dışkı kamyonu ya da ambulans kullandım. Tabii kameramla da dolaşmayı başardım.

Fotoğrafçılık kariyeriniz boyunca çeşitli gazete, dergi ve diğer yayınlarda fotoğraflarınız yayınlandı. Çalışmalarınızı kamuoyuyla paylaşmak hoş bir duygu muydu?
Yıllar boyunca buna benzer pek çok işbirliği yaşandı. Çeşitli gazetelerden dergilere. Bu her zaman çok hoş bir duyguydu, özellikle de resimlerimi çok fazla kırpmadıkları veya renkleri önemli ölçüde değiştirmedikleri zaman. Fotoğrafı her zaman tamamlanmış ve hiçbir şey eksik olmayacak şekilde çekmeye çalıştım. Bazen fotoğrafım bir yerde uygunsuz bir şekilde kırpılmış olarak çıktığında biraz hayal kırıklığına uğradım. Bazen bu konuda zorluk çekiyordum, özellikle de genç yaşta. Yavaş yavaş bunu daha ciddiye almaya başladım (gülümsüyor).

Kaç fotoğrafınızın dergilerde yer aldığına dair bir genel bilginiz var mı?
Özellikle makaleler veya dergiler için benzer bir arşiv tutmuyorum ama sayısız vardı. Yayıncılık işinde daha geniş bir bakış açısına sahibim. Resimlerimin yer aldığı elli yayın zaten yayınlandı. Broşürler ya da kitaplar. Ayrıca birçok firma kataloğunu, çeşitli kültürel etkinlikleri, daha önce düğünleri, belediyelerin tanıtım malzemelerini ve daha birçok şeyi fotoğrafladım.

Kuş fotoğraflarınız düzenli olarak Žluticky Monthly'de yayınlanıyor. Bunlar genellikle yakın mesafeden çok başarılı fotoğraflardır. Böyle tüylü kuşların fotoğraflarını çekmeyi nasıl başarıyorsunuz?
Size kesinlikle isteyerek poz vermiyorlar. Kuşları fotoğraflamaktan gerçekten keyif alıyorum. Bu çok fazla sabırla ilgili. Çoğunlukla özel kamuflaj çadırı kullanıyorum. Daha sonra iki gün boyunca neredeyse hareketsiz yatıyor ve fotoğraf çekmek için doğru anı bekliyorsunuz. Hatta pek çok kez gelmiyor. Kuş uçmaz, bu yüzden pes edersiniz, eşyalarınızı toplamaya başlarsınız ve işte o zaman onu görürsünüz. Bazen bu temelde komik bir durum oluyor, sanki kuşlar benimle dalga geçiyormuş gibi görünüyor (gülümsüyor).

Örneğin büyük bir kuzgunun güzel bir fotoğrafını çekmek zordur. Çok akıllı bir kuştur. Ormana girdiğinizi görür ve siz gidene kadar saklanır. Yine de tüylü kuşlara yönelik bu tür keşif gezilerinden gerçekten keyif alıyorum. Bazen ornitologlar bile bana ipucu veriyor. İlginç bir yuva ya da nadir bir kuş türü görüp bana haber veriyorlar. Elbette fotoğrafı çektiğim yeri tam olarak yayınlamıyorum.

Uzun kariyeriniz boyunca adrenalin pompalayan bazı durumlarla karşılaşmış olmalısınız. Herhangi birini hatırlayabiliyor musun?
Bir kez fotoğraf çekerken resmen hayatımı kaybettim. İki koltuklu bir uçaktan fotoğraf çekmeyi içeriyordu. Sık sık uçaktan fotoğraf çekiyorum ama yaklaşık on yıl önce Karlovy Vary ormanları üzerinde uçarken motor çalışmayı bıraktı. Pilot bana motorumuzun bittiğini haber verdiğinde yerden yaklaşık beş yüz metre yüksekteydik. Korkunç bir andı. İşte o zaman tüm hayatım gerçekten gözlerimin önünden geçti ve bu hiç abartısız. Pilot ve ben tamamen şok olduk.

Kriz durumunu nasıl yönettiniz?
Şans eseri pilot tecrübeliydi. İlk şoka rağmen soğukkanlılığını korudu ve açıklığa güvenli bir şekilde yelken açmayı başardı. Ama ağaçlara çarpmamız çok uzun sürmedi. Bugün havadan fotoğraf çekmek için dışarı çıktığımda hafif bir ürperti duyuyorum.

Fotoğrafçıya denir

Çeşitli yarışmalarda da başarılar elde ettiniz. Benzer ödülleri takdir ediyor musunuz?
Arkamda bir dizi yarışma var ama bunları yayınlarken aşırıya kaçmıyorum. Hâlâ çok işim var, dolayısıyla rekabet edecek fazla zamanım kalmadı. Ancak yıllar geçtikçe bazı başarılar elde edildi. Şu anda Ústí Bölgesi'ndeki bir fotoğraf yarışmasında birinci oldum. Fotoğraflarım bir yarışmada puan alırsa mutlu olurum ama bu benim önceliğim değil.

Peki fotoğraf çekerken sizin için en önemli olan şey nedir?
Kesinlikle dürüst ve özenle çekilmiş fotoğraflar. Mesleğimi belli bir misyon olarak görüyorum, bazen oldukça zor bir iştir (gülümser). Ben kendimi tam bir fotoğraf işçisi olarak adlandırıyorum (gülümsüyor).

Trendleri takip ediyor musunuz yoksa vintage fotoğraf makinelerine sadık mısınız?
Her zaman haberleri ve trendleri daha fazla takip etmeye çalıştım. Artık eski kameralarla pek çekim yapmıyorum, daha çok yeni kameralarla çekim yapıyorum. Amacım mümkünse belirli bir zamanda ve maddi imkanlarım dahilinde mevcut olan en iyi cihazlara sahip olmaktır.

Teknoloji hızla gelişiyor, günümüzde cep telefonları zaten çok kaliteli kameralara sahip. İnsanların giderek fotoğrafçılara ihtiyaç duymayacağını düşünmüyor musunuz?
Ben öyle düşünmüyorum. Bu sadece tetiğe basmakla ilgili değil, aynı zamanda bir duyguya, fotoğraf çekme yeteneğine sahip olmanız gerekiyor. Bu yüzden bir fotoğrafçı ile kamerası olan bir kişi arasındaki farkı görüyorum. Hikayesi olan, duyguları aktaran kaliteli fotoğraflara ilginin devam edeceğine inanıyorum.

Jan Borecki

• 1948'de doğdu
  • Žlutice'de yaşıyor
  • sekiz yaşında fotoğraf çekmeye başladı
  • resimleri elliden fazla yayında yer aldı
  • doğanın büyüsünü fotoğraflamaktan hoşlanıyor

Çok meşgulsün. Fotoğraf fırsatlarını nasıl buluyorsunuz?
Garip ama asla küçümsemedim, teklifler kendiliğinden geldi, buna çok minnettarım. Annem ve babam yetmiş yıl önce şöyle demişti: “Seni istemedikleri yere kendini zorlama.” Ben her zaman onların tavsiyelerine uymaya çalıştım.

Şimdiki planlarınız neler?
Bu yıl yetmiş altı yaşında olacağım, bu yüzden artık büyük planlar yapmıyorsunuz ama bir yandan da aktif kalmaya çalışıyorum. Bu dönemde örneğin kendimi 28 Mayıs'tan itibaren Žultice bilgi merkezinde görülebilecek Živá priroda adlı sergimin hazırlanmasına adadım. Ziyaretçiler genel olarak yüze yakın kuş, arı ve doğa resmi görecek. Serginin kendisi yaklaşık iki ay boyunca orada sergilenecek. Aksi takdirde şu anda Krásno belediyesi için bir yayın üzerinde çalışıyorum ve ayrıca yusufçuk görsellerinin yer aldığı başka bir yayın yayınlamak istiyorum.

Neredeyse yetmiş yıllık fotoğrafçılıktan sonra artık konuyu özetleyebilirsiniz. Hiç bir fotoğrafçının yolunu tuttuğunuza pişman oldunuz mu?
Kesinlikle hiçbir zaman pişman olmadım. Lensle pek çok yeri gezdim; örneğin Fransa, Türkiye, Fas ve daha pek çok yer. Pek çok hoş insanla, tanınmış şahsiyetlerle tanıştım ve ayrıca birçok ilginç olayın perde arkasına da baktım. Bu deneyimlerden dolayı çok mutluyum ve daha fazlasını ekleyebileceğime inanıyorum. Esas olarak sağlıklı tutmak için. Onsuz hiçbir şey yapılamaz. Gençken bu daha çok klişedir ama yaşlandıkça bunu daha iyi anlarsınız.