7 Toplumda hastalanan mahalleli, atık suyun suya karıştığını söylüyor | Noda haberleri

RumBar

Global Mod
Global Mod
NOIDA: Noida’nın 75. Sektöründeki Panchsheel Pratishtha’nın yaklaşık yedi sakini, kirli içme suyu tükettikten sonra Çarşamba akşamı hastalandı. Sakinler, su kaynağının STP’lerle arıtılan suyla karıştığını ve bir koku yaydığını iddia etti.
Kızıyla birlikte hastalanan mahalle sakinlerinden Ruchi Mishra, “7 aylık hamileyim. 30 Kasım’da midemde gevşeklik ve kramplar vardı ve Perşembe akşamına kadar iyileşmedim. Kızım onu yıkadı. Çarşamba gecesi yüzü kızardı ve gözleri kıpkırmızı oldu. O zamandan beri gözlerinden sürekli su geliyor. Su kaynağına STP suyunun karıştığını öğrendiğimizde kullanmayı bıraktık.” Sakinler tankerlerden suya geçiş yaparken ve bazı sakinler içmek için paketlenmiş içme şişesini kullanırken, ateş, baş ağrısı, kusma, mide bulantısı, karın ağrısı ve diğer komplikasyonlarla hastalanan insanlar oldu.
“30 Kasım’da STP suyunun tanklara yaklaşık iki saat basıldığını öğrendik. Başka bir sakin, “Sudan gelen güçlü bir koku vardı” diyor. Shreya Sharma.
2018’den beri kulüp binasında yaklaşık 530 sakin yaşıyor, ancak onlara göre bakım hiçbir zaman düzenli olmadı.
“Birkaç kişinin ateşi ve başka sağlık sorunları olduğunu duyduktan sonra su içmeyi bıraktım. Mümkün olduğunca çok sayıda sakini de uyardık. Bakım tutarını zamanında ödememize rağmen, bakım hiçbir zaman yeterli olmadı” dedi Shaifali Asthana.
28 Kasım’da yetersiz bakım nedeniyle asansörden sekizinci kattan üçüncü kata serbest düşüş yaşadığını söyledi. Şans eseri yara almadan kurtuldu.
“Çarşamba gecesi mutfağa gidip biraz sebze yıkamak için musluk suyunu kullandığımda sudan kötü bir koku geliyordu. Hemen komşularıma sordum ve onlar da aynı deneyimi paylaştılar. Daha sonra kullanım suyumuzun AAT suyuna karıştığını öğrendik. Sonuç olarak, aynı gün bile hareket kaybım oldu,” diyor Nivedita Pal.
Noida Jal belediye görevlisi, sakinlerden su numunesini test ettirmelerini istediklerini ve kirlenmiş bulunursa inşaatçıya bir bildirimde bulunacaklarını ileri sürdü.
“Sakinlerden evsel sularının AAT suyuna karıştığı yönünde şikayet aldık. Ancak bunun için su numunesi test raporunu paylaşmalarını istedik” dedi.
Tekrarlanan girişimlere rağmen derneğin bakım ekibi müsait durumda kaldı.