1 Nisan’dan İtibaren, İnşaatçılar Ekim | Noida Haberleri

RumBar

Global Mod
Global Mod
NOIDA: Noida Otoritesinin Yapısal Denetim Politikası nihayet 1 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girecek ve geliştiricilerin binaları Noida Kurumu tarafından kurulan bir enstitü tarafından yapısal olarak incelendikten ve bir ev alıcılarının mevcut binalardaki yapısal kusurlarla ilgili şikayetleri için hızlı bir şekilde tazminat aramaları için bir çerçeve.

Noida inşaatçılar GFX

Kıdemli yönetici (planlama) Devendra Nigam, “1 Nisan’dan itibaren, yetkili bürolardan birinden alınan yapısal denetim raporu, kısmi veya tam OK için çevrimiçi başvuru ile birlikte zorunlu olacaktır. Kuleler ve toplum her açıdan güvendeyse, geliştirici OC’yi alır.”
Yetkililer, mevcut binalar için, bir binada oturanların en az %25’inin bir denetimi desteklemesi halinde, derhal Otoriteye başvurabileceklerini söyledi. CEO düzeyinde ek bir memurun başkanlık ettiği bir komite daha sonra şikayetlerini araştırır ve kusurun küçük mü yoksa büyük mü olduğuna karar verir. Önemli bir kusur için, OC’nin yayınlanmasından bu yana geçen süreye bağlı olarak, geliştirici veya AOA, bir yapısal denetim kuruluşuyla bağlantı kurmaktan ve kusuru düzeltmekten sorumludur.
“OC’yi geçtikten sonra müteahhit, önümüzdeki beş yıl boyunca yapısal denetimlerden ve bu süre zarfında yapısal denetimlerde bulunan eksikliklerin giderilmesinden sorumludur. Beş yıl sonra AOA’nın sorumluluğunda olacak” dedi.
Noida Kurumu yedi saygın enstitüyü desteklemiştir: IIT Kanpur, Aligarh Muslim Üniversitesi, BITS Pilani, Delhi Teknik Üniversitesi, Allahabad’daki Motilal Nehru Ulusal Teknoloji Enstitüsü, Jaipur’daki Malaviya Ulusal Teknoloji Enstitüsü ve Roorkee’deki Merkez Bina Araştırma Enstitüsü. yapısal denetimler. Geliştirici veya AOA’nın kendi aralarından bir denetçi seçmesi gerektiğini belirten yetkililer, denetim ücretini geliştirici veya AOA ile ilgili enstitünün karşılıklı olarak belirleyeceğini sözlerine ekledi.
Süreci anlatan Nigam, “%25 veya daha fazla alıcı bir kusurdan şikayet ederse, komisyon şikayeti araştırır. Komisyon şikayetin küçük kusurlardan olduğuna karar verirse, Kurum geliştiriciyi veya AOA’yı, kim olursa olsun bilgilendirir. şikayeti üç ay içinde düzeltmek için ücret talep edin. Komite şikayetin büyük kusurlarla ilgili olduğunu tespit ederse, bir ay içinde yapılması gereken yapısal bir denetim gereklidir. Ardından geliştirici veya AOA şikayeti düzeltir.”
Geliştiricinin denetimi süresi içinde tamamlamaması durumunda Kurumun bir danışmana denetim yaptıracağını ve tutarı yükümlülüğüne ekleyeceğini sözlerine ekledi. AOA durumunda, Otorite, tutarı bir tahsilat bildirimi yoluyla kuruldan tahsil eder.
“Yapısal denetim raporu, bir binanın birden fazla onarım ve değişikliğe ihtiyacı olduğunu gösteriyorsa, müteahhit veya AOA, şantiyede bir ay içinde çalışmaya başlamalı ve aynı şeyi altı ay içinde tamamlamalıdır. Komite bu süreyi duruma göre uzatabilir” dedi. “AOA veya geliştirici işe başlamaz ise, yetkili makam Sanayi Bölgesi Tasarım Kanunu hükümlerine göre hareket edecektir.”
CREDAI (NCR) Başkanı ve Gaurs Group CMD Başkanı Manoj Gaur, binaların yapısal denetimi için tanınmış teknik enstitülerin atanmasını memnuniyetle karşıladı. “CREDAI’ye kayıtlı tüm geliştiriciler zaten enstitülerden yapısal denetimler alıyor. Ancak bu hamle, sürece açıklık ve şeffaflık getirecek ve alıcı güvenini artıracak” dedi.